Son Dakika

IŞİD nakit sıkıntısı çekiyor

A A

17.02.2016 - 15:45 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

Petrol ticaretine darbe vurulan IŞİD nakit sıkıntısı çekiyor. Associated Press'in Suriye ve Irak'ta IŞİD kontrolündeki bölgelerden göç eden kişilere dayandırdığı haberi, örgütün içinde bulunduğu darboğazı gözler önüne seriyor. Öyle ki faturalar artık dolarla ödeniyor. Hapishanedeki mahkumlar 500 dolar karşılığında serbest bırakılıyor.

IŞİD nakit sıkıntısı çekiyor

Petrol tankerleri ve bankaları vurulan IŞİD nakit sıkıntısı çekiyor. Associated Press'in Suriye ve Irak'taki IŞİD kontrolündeki bölgelerden göç eden kişilere dayandırdığı haberde çarpıcı bir tablo var. IŞİD'in Suriye'deki kalesi Rakka'da elektrik, su ve ısınma giderleri artık karaborsaya düşen ABD doları üzerinden ödeniyor. Şehirde temel geçim kaynaklarının fiyatlarında da artış var. Eski Rakka sakinlerine göre doğalgaz yüzde 25, et yüzde 70, şeker fiyatları yarı yarıya pahalılanmış.

Aileler, IŞİD'in "Rakka'yı terk etmeyin" yönündeki emirlerine rağmen şehri terk ediyor.

IŞİD'in militan ve kamu çalışanlarına verdikleri maaşlar aralık ayından beri yarı yarıya azaltılmıştı.

Artık militanlara verilen enerji içecekleri ve fıstıklı barlar bile kesilmiş.

Irak'ta da durum farklı değil. Anbar vilayetindeki Felluce'de ayda 400 dolar alan savaşçılara artık maaş verilmiyor. Verilen yemek de günde 2 öğüne düşmüş durumda.

Örgüt o kadar sıkışık ki, güvenlikten bile ödün verecek durumda..

Felluce'deki hapishanedeki mahkumlar 500 dolar karşılığında serbest bırakılıyor. Ancak bu örgütün ani sonu demek değil. Örgüt hava saldırılarının hedefi olmayan Libya'dan alternatif para kanallarına ulaşmaya çalışıyor.