IŞİD saflarında 230 Hollandalı

IŞİD saflarında 230 Hollandalı

Ortadoğu'ya giderek IŞİD ve benzeri örgütlerin safında savaşan Batılılar malum. Hollanda bunlar arasında kendi vatandaşlarının da bulunduğunu, üstelik sayılarının son 2 ayda 10 kişi daha artarak 230'a çıktığını açıkladı. Enndişe ise, silahlı çatışma becerisi kazanan bu kişilerin ülkeye dönmeleri halinde ne olacağı...

Terör grupları adına savaşmak amacıyla Ortadoğu’ya giden Hollandalıların sayısının son iki ay içinde 10 kişi artarak 230’a çıktığı bildirildi.


ABD: “Anladığımız kadarı ile Cenevre toplantılarında PYD olmayacak'


Mecliste konuya ilişkin bilgi veren Güvenlik ve Adalet Bakanı Ard van der Steur, söz konusu kişilerin 42’sinin bölgede hayatını kaybettiğini, 40’ının ise ülkeye döndüğünü söyledi.


Halen savaş bölgesinde olanların sayısının 150 civarında olduğunu belirten Van der Steur, Hollanda’ya dönenlerden endişe duyduklarını ifade etti.


Diyanet İşleri Başkanı Görmez, IŞİD'i 60-70'lerin sol hareketlerine benzetti


Ülkeye dönenlerin Suriye ya da Irak’ta uzun süre kalarak silahlı çatışma konusunda tecrübe edindiklerine değinen Van der Steur, bunların kontrol altında tutulduğunu kaydetti.


Muhalefet partilerinin Ortadoğu’ya savaşmak amacıyla gidip dönenlerin önlem amaçlı gözaltına alınması önerisine de yanıt veren Bakan Van der Steur, bunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu dile getirdi.


İnfaz videosundaki IŞİD'linin kimliğiyle ilgili önemli gelişme


Hükümet daha önce, yabancı savaşçılar ve aşırılıkla mücadele konusunda yasal düzenleme yapılacağını duyurmuştu.


Terör gruplarına katılan veya bu yönde çalışma içinde olanların Hollanda vatandaşlıklarının iptal edilmesine olanak sağlayacak söz konusu yasa önerisi, sosyal medyadaki şiddet ve nefret söylemlerinin takibi konusunda poliste özel bir birimin oluşturulmasını içeriyor.


Terörle mücadele kapsamında güvenlik önlemlerinin artırıldığı ülkede, Ortadoğu’ya savaşmak amacıyla gidip dönenler de ifadeleri alındıktan sonra sıkı takip ediliyor. Güvenlik birimleri bu çerçevede şimdiye kadar bazı şüphelileri tutuklarken, çok sayıda kişinin pasaportları da iptal edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS