IŞİD terörü vasıta değiştirdi

IŞİD terörü vasıta değiştirdi

Nice'te terör saldırısında kullanılan kamyon terör örgütlerinin yeni yöntem arayışlarında olduğunu gözler önüne serdi.

Saldırıyla ilgili n güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, Habertürk'ten Ahmet Küçük ve Ece Çelik'e konuştu. Ağar, yeni tehlikelere dikkat çekerek, "Terör örgütleri, elinde terör yaratabileceği materyal olmasa bile sahip olduğu eşya ve makinelerle eylem gerçekleştirebileceklerini gördüler" dedi.

"Bombalı saldırılardan daha tehlikeli"

Nice'teki Fransa Milli Günü'nü kutlayan kalabalığın arasına dalan ve onlarca kişiyi tarayarak ölümüne yol açan terör saldırısı, bugüne dek alışık olmadığımız bir yöntemle gerçekleşti. Terör örgütlerinin daha önceki saldırılarında olduğu gibi araç yine kiralıktı. Ancak bu kez saldırı, araca yerleştirilen patlayıcılarla değil, doğrudan kamyonun silah olarak kullanılması ve aracın üzerinden ateş açılmasıyla gerçekleşti. Olağan şüpheli IŞİD olsa da henüz saldırıyı üstlenen olmadı.

Ağar, kalabalığın kamyonla ezilirken diğer yandan da açılan ateşle öldürülmeleri hakkında, "Bombalı saldırılardan çok daha tehlikeli bir saldırı şekliyle karşı karşıyayız" dedi.

Türkiye'deki Fransız temsilcilikleri neden kapalı?

Terör örgütlerinin daha önce malzeme temininde güçlükler yaşadığına vurgu yapan Ağar, "Şimdi bir şey gördüler, beyinlerinde şimşek çaktı. Bu tür saldırılarda şok etkisi üretebiliyorlar. Elinde terör yaratabileceği materyal olmasa bile sahip olduğu eşya ve makinelerle eylem gerçekleştirebileceklerini gördüler" diye konuştu.

Nice saldırısı için "Terörize olmuş kişilerin beyninde şimşekler çaktırdı" diyen Abdullah Ağar, "Bu daha tehlikeli bir olay; örnek üretiyor. Bu olay bambaşka olayı tetikleyebilir. Sabotaj başta olmak üzere terör eylemleri tetikleyebilir sabotaj kundaklama gibi" ifadelerini kullandı.

Yeni yöntem!

Kamyon kullanılmasının yeni bir metot olduğunu vurgulayan Ağar, şu ifadeleri kullandı:

"Dünya'nın IŞİD üzerinden yaşadığı derin karmaşanın yeni bir versiyonu ile karşı karşıyayız. Can kaybının temel nedeni kamyon! Bu yeni bir metot. Kamyonun hızından, ağırlığından ve kütlesinden yararlanan terör, masum insanları ezerken, başta neler yapabileceğini de ispatlamak istiyor. Bugün kamyon, yarın bir başka eşya, bir başka makine. Ve aklın sınırlarını zorlayacak diğer metotlar! Şu ana kadar Avrupa'da ağırlıklı olarak silah mühimmat ve patlayıcı kullanarak eylem gerçekleştiren Radikal İslamcı Terör Örgütü'nün kullandığı bu metot, terörün inisiyatiflerinin bir ispatı."

Nice'teki kamyonlu saldırının ardından bunlar paylaşıldı

Vahşet yöntemini daha önce söylemişler

Fransa'nın Nice şehrinde, Bastille Günü'nde 84 kişinin öldürüldüğü saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Kalabalığın üstüne kamyonu sürüp daha sonra ateş açan ve polis tarafından öldürülen saldırganın ise 31 yaşındaki Tunuslu bir Fransız olduğu söyleniyor.
Saldırganın sıradan suçlar tarafından polise tanıdık olduğu, istihbarat birimlerinin ise söz konusu kişiye dair bilgisi olmadığı belirtildi.
Belçika sitesi Derniere Heure'ün haberine göre, terör örgütü IŞİD'in daha önce propaganda amaçlı kullandığı mecralarda, 'kamyonla saldırı' talimatında bulunduğu ortaya çıktı.

Habere göre IŞİD, Inspire adlı propaganda dergisinde daha önce şu satırlara yer verdi: "Bir çim biçme makinesi gibi kamyon kullanın. Kalabalık bölgelere gidin ve en büyük hasarı yapmak için son sürat sürün."

Öte yandan terör örgütünün sözcüsü olarak bilinen Abou Mohammed Al-Adnani'nin de son zamanlarda 'kamyon yardımıyla' saldırılar düzenlenebileceğine dair propaganda yapmış olduğu kaydedildi.

Le Parisien, Adnani'nin, örgütün destekçilerine IŞİD'e katılmamalarını, bunun yerine direkt olarak kendi ülkelerinde eylemlerde bulunmaları çağrısı yaptığını hatırlattı.

Geçtiğimiz ay da Larossi Abballa adlı bir örgüt destekçisi, Paris'te Fransız bir polis ile karısını öldürmüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS