Son Dakika

IŞİD'e karşı koalisyon toplantısında Kerry ile Sinirlioğlu samimiyeti

A A

02.02.2016 - 17:23 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Esma Çakır / DHA

İtalya'nın başkenti Roma'da gerçekleştirilen IŞİD'e karşı koalisyonun dışişleri bakanları toplantısında örgüte karşı geliştirilecek uluslararası strateji ele alındı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, toplantıya gelişinde Türkiye'nin Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nu yanağına hafif bir yumruk kondurarak selamladı ve samimi görüntüler sergiledi. Kerry konuşmasında ise Cenevre görüşmeleri ve Libya petrolüne değindi, "Bu ülkedeki milyon dolarlık petrol kaynağının, sahte bir halifenin eline geçmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

IŞİD'e karşı koalisyon toplantısında Kerry ile Sinirlioğlu samimiyeti

IŞİD'e karşı uluslararası bir strateji geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen dışişleri bakanları seviyesindeki küçük grup toplantılarının üçüncüsü Roma'da yapıldı.

Roma'daki dışişleri bakanlığı yerleşkesi Farnesina'da gerçekleştirilen ve Türkiyeyi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun temsil ettiği toplantıya, 23 ülke ve Avrupa Birliği (AB) temsilcileri katıldı.

Obama'nın özel temsilcisinin fotoğrafına Ankara'dan tepki

Ev sahibi İtalya'nın Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni açılış konuşmasında, IŞİD'le mücadelede önemli bir ilerleme kaydettiklerini, IŞİD karşıtı koalisyonun, Irak'ta hakim oldukları toprakların yüzde 40'ından, Suriye'de ise yüzde 20'sinden cihatçı grupları çıkarmayı başardığını söyledi.

Ancak halen bir tehdidin olduğunu ve bunun hafife alınamayacağını dile getiren Gentiloni, "IŞİD direniyor. Koordinasyonu ve sinerjiyi geliştirmeliyiz ve IŞİD'in mali yıkımına odaklanmalıyız" diye konuştu.

Kürt yetkililer Kobani'yi doğruladı

"2. Dünya Savaşından bu yana böyle vahşet görülmedi"

Toplantının eş başkanı olan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, "Dünya bizden güvenliği sağlamamızı bekliyor ve biz IŞİD'i yok edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kerry, Cenevre görüşmelerinden birkaç ay içinde sonuç alınacağını, Suriye ve Irak'ta IŞİD'i yeneceklerine inandığını ifade etti. ABD diplomasisinin başı, Madaya kasabasında Beşar Esad rejiminin ablukası nedeniyle insanların açlığa düştüğünü, 2'nci Dünya Savaşı'ndan beri böyle vahşet görülmediğini de ifade etti. Kerry, açlığın bir silah olarak kullanılmasının savaş suçu olduğunun altını çizerken, Suriye rejimine insani yardımlara izin vermesi ve sivillerin bombalanmasına son vermesi çağrısında bulundu.

IŞİD Tuzağı: Batıyı savaşına çekerek hedefine ulaştı

"Libya'daki kaynaklar sahte bir halifenin eline geçemez"

IŞİD'in, Libya'ya kadar hakimiyet alanı kurduğunu söyleyen Kerry, herkesin isteyebileceği en son şeyin, "bu ülkedeki milyon dolarlık petrol kaynağının sahte bir halifenin eline geçmesi olacağını ve buna izin vermeyeceklerini" belirtti.

Suriyeli muhaliflerden Mistura görüşmesi sonrası açıklama

ABD'nin, Avrupalı ve Arap ortaklarıyla birlikte, Libya'daki güvenlik eğitimlerini ve askeri yardımını artırması gerektiğini dile getiren Kerry, bu ülkede ulusal birlik hükümeti kurulmasına yaklaşıldığını ve bu hükümete IŞİD'ten arındırılmış bir egemenlik alanı sağlanması gerektiğini kaydetti.

Sinirlioğlu'na yumruk şakası

Bu arada, John Kerry ve Feridun Sinirlioğlu arasındaki samimiyet dikkat çekti. Kerry, salona girdikten sonra yanına geldiği Sinirlioğlu'nu, yanağına hafif bir yumruk kondurarak selamladı. Kerry, sırtından tek koluyla sarıldığı Sinirlioğlu'yla, gülerek kısa bir sohbet gerçekleştirdi.