IŞİD'in Musul'daki nakit para merkezi vuruldu

IŞİD'in Musul'daki nakit para merkezi vuruldu

Irak'ın Musul kentini elinde tutan IŞİD'in, banka olarak kullandığı ve nakit paralarını tuttuğu bina ABD uçakları tarafından vuruldu. 900 kiloluk iki bombayı IŞİD'in para kasası binalarının üzerine bırakan uçaklar, miktarı milyonlarla ifade edilen parayı imha etti.

ABD uçaklarının Irak'ın Musul kentinin merkezinde IŞİD'in yüklü miktarda nakit parasının tutulduğu binayı vurduğu, hava saldırısında sivillerin de ölmüş olabileceği bildirildi.


Irak'ta alışveriş merkezine baskın!


ABD Merkez Komutanlığı Sözcüsü Ben Tisdale, saldırıyla ilgili açıklamasında, "IŞİD, yüklü nakit dağıtım yeri olan binayı terör faaliyetlerinin finansmanı için kullanıyordu" değerlendirmesinde bulundu.


IŞİD lideri Bağdadi'nin yardımcısı öldürüldü


900 kiloluk iki bomba, milyonlarca nakit para


Amerikan CNN televizyonu ise iki Pentagon yetkilisine dayanarak verdiği haberde, pazar sabahı Musul’da iki adet 900 kiloluk bombayla düzenlenen hava saldırısında çok miktarda nakit paranın yok edildiğini bildirdi. Toplam ne kadar paranın saldırıda yok edildiği açıklanmadı ancak iki Pentagon yetkilisi, para birimi belirtmeden "milyonlarca" ifadesini kullandı.


IŞİD'in esir kadınlara 'tecavüz kuralları' fetvası


"50 sivil kaybı göze alınmıştı"


Hava saldırısında 5 ya da 7 sivilin hayatını kaybetmiş olabileceği kaydedildi. Amerikalı yetkililerin, sivillerin de yoğun olarak yaşadığı bir bölgede bulunan binanın tahrip edilmesi için "hedefin önemi nedeniyle" 50 kadar sivilin ölümünü göze aldığı, sivil kaybı azaltmak için saldırının şafak vakti düzenlendiği ileri sürüldü. Buna rağmen 5 ila 7 sivilin ölmüş olabileceği belirtildi.


Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Ortak Görev Gücü'nün Irak ve Suriye’de yapılan operasyonlar hakkında düzenli olarak yayımladığı detaylar arasında, Musul’da IŞİD'e yönelik pazar günü iki hava saldırısı yapıldığı bilgisine yer verildi.


Görev gücünün açıklamasında, IŞİD'e ait bir merkez binasının vurulduğu, ayrıca bir iş makinesinin kullanılamaz hale getirildiği bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS