İspanya Başbakanı Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor

İspanya Başbakanı Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalan Parlamentosu'nda bugün kabul edilen, bağımsızlık sürecini başlatan deklarasyonu hemen Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini açıkladı. Rajoy: "İspanyol toplumu, bu meydan okumaya karşı birlik içindedir ve toplumun çoğunluğu birliği savunmaktadır" dedi.

Rajoy, Katalonya'da yaşanan gelişmeler üzerine basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Katalonya'da kabul edilen kararın anayasaya aykırı olduğunun belirlenmesi için Devlet Konseyi'ne acil bir talepte bulundum. Bu ilk adımdır ve umarım başka kararlar almak zorunda kalmam. Ama yasa, yasadır. Katalonya'daki bu durumun daha fazla devam etmemesi için hukuk devletinin verdiği tüm yasal haklar sonuna kadar kullanılacaktır" dedi. Anayasanın 155. maddesi kullanılarak, Katalonya'nın özerk yönetim statüsünün dondurulması olasılığını da açık bırakan Rajoy, "İspanyol toplumu, bu meydan okumaya karşı birlik içindedir ve toplumun çoğunluğu birliği savunmaktadır. Ne Katalonya herhangi bir yere ayrılacak ne de parçalanma olacak. İspanya, özgür ve Avrupalı bir ulustur. Buraya gelebilmek bize çok şeylere maloldu ve bunu savunmak için her şeyi yapacağız" diye konuştu.


Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimlerin sadece "şüphecilik ve bölünme" yarattığını kaydeden Rajoy, "Egemenlik tüm İspanyol ulusuna aittir. Tüm İspanya'da demokrasiyi ve yasaları koruyup, savunacağız" dedi. Rajoy, gelecek çarşamba günü Bakanlar Kurulu'nun acil olarak toplanacağını ve Katalonya'da kabul edilen kararla ilgili Anayasa Mahkemesi'ne itiraz edeceklerini duyurdu.


Katalonya'dan 'Ayrılık' kararı


"İspanya'nın toprak bütünlüğünü savunuyoruz"


Ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) lideri Pedro Sanchez de Katalonya'da çoğunluğun İspanya'dan ayrılmak istemediğini ve bunu 27 Eylül'de yapılan seçimlerde gösterdiğini savunarak, "Tüm vatandaşlarımızı, yasalara saygı etrafında birleşmeye çağırıyoruz. Hükümet tarafından Anayasa Mahkemesi'ne yapılacak itirazı destekliyoruz ve İspanya'nın toprak bütünlüğünü savunuyoruz" dedi.


Bu arada İspanya Başbakanı ve iktidardaki Halk Parti (PP) lideri Mariano Rajoy'un yarın Başbakanlık konutunda ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri Pedro Sanchez ile bir görüşme yaparak, Katalonya'daki gelişmeleri değerlendirecekleri açıklandı. Rajoy, geçtiğimiz hafta İspanya'da ulusal boyuttaki siyasi partilerin liderlerini tek tek Başbakanlık Konutu'nda kabul edip, Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimlere karşı ortak bir tavır alınması için görüşmeler yapmıştı.


Öte yandan El Mundo gazetesi bugün manşetten verdiği haberde, İspanyol hükümetinin Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimlere karşı yeni önlemler alacağını iddia etti. İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı "gizli bir rapora" ulaştığını savunan İspanyol gazetesi, 300'ü bağımsızlık yanlısı olmak üzere toplam sayıları bin 700 olan Katalonya yerel polisinin (Los Mossos) kontrolünün İspanyol polisine geçirilmesinin öngörüldüğünü öne sürdü. Ayrıca Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına karşı gelinmesi halinde itaatsizlik yapan sorumlu direktörlere karşı Savcılık ve Devlet Avukatlığı aracılığıyla yasal girişimler başlatılacağı, Katalonya'ya aktarılan likidite fonunun dondurularak Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti'nin memurlarına maaş ödemesinin zorlaştırılacağı iddia edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS