İspanya'da PKK operasyonu

İspanya'da PKK operasyonu

İspanya'da PKK operasyonu

İspanyol polisi, PKK'ya karşı ülke genelinde geniş çaplı operasyon başlattı. "Redskins" adlı bir grubun üyesi olan ve geçen yıl Marksist Leninist Parti'yi kuran zanlılardan bazılarının Suriye'de bulunduğu açıklandı. Biri Türk, 8'i İspanya vatandaşı olan zanlıların örgüt üyeliğinin delilleri arasında "Rojava yalnız değil" sloganlı internet siteleri kurmaları da gösterildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İspanya İçişleri Bakanlığı ve polisten yapılan açıklamalarda, PKK'nın İspanya'daki yapılanmasına karşı Bilbao, Madrid ve Valencia kentlerinde düzenlenen operasyonlarda en az 11 ev veya iş yerine baskın düzenlendiği ve toplamda 9 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Şüphelilerin birinin Türk, 8'inin ise, İspanya vatandaşı olduğu bildirildi.

Fransa'dan flaş PYD açıklaması

Ulusal Mahkeme Savcısı Eloy Velasco'nun yürüttüğü bir soruşturma kapsamında gözaltına alınanların Madrid'de hakim karşısına çıkarılacağı öğrenildi.

"100 Rus askeri Kamışlı'da" iddiası

Madrid'in Pozuelo ilçesinde yaşayan ve İspanya'daki PKK yapılanmasına liderlik ettiği belirtilen 2 kişinin de gözaltındakiler arasında bulunduğu belirtildi. Bu kişilerin İspanyol polisinin 2014 yılından bu yana takibinde olan "redskins" adlı bir grubun üyesi olduğu ve bu grubun geçtiğimiz yıl "Marksist Leninist Parti" adıyla bir siyasi parti kurduğu bildirildi.

Fırat'ın Batısındaki Mümbiç'e operasyon başlatıldı

Almanya'da aynı ideolojiye sahip yapılanmalarla bağlantılı çalışan İspanya'daki grubun bazı üyelerinin PKK'nın Suriye'deki yapılanmasında 6 ay eğitim alarak geri döndükleri kaydedildi.

Bugün yapılan operasyonlarda gözaltına alınanların Suriye'nin kuzeyindeki kamplarında eğitim alarak İspanya'ya döndüklerinde "Rojava yalnız değil" sloganlı internet siteleri kurup destek aradıkları ifade edildi.