İsrail, ABD'li Müslüman Kongre üyesi Rashida Tlaib'in giriş yasağını kaldırdı

İsrail, ABD'li Müslüman Kongre üyesi Rashida Tlaib'in giriş yasağını kaldırdı

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e de gitmeyi planlayan Demokrat Kongre üyelerinden Rashida Tlaib ve Ilhan Omar'ın ülkeye girişini yasaklayan İsrail, bu kararından 24 saat sonra geri adım attı.

İrail hükümet, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e de gitmeyi planlayan Demokrat Kongre üyeleri Rashida Tlaib ve Ilhan Omar'ın ülkeye girişini yasakladıklarını açıklamıştı.


İsrail İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İsrail devletine zarar vermek isteyenlere ülkeye giriş izni verilmesi düşünülemez" ifadeleri kullanılmıştı. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da Perşembe günü yaptığı açıklamada, Tlaib ve Omar'ın İsrail'e planlı bir gezi yapmasına izin vermeyeceğini söyledi.


Filistin kökenli olan Tlaib, dün İsrail İçişleri Bakanlığı'na 'akrabalarını ve özellikle 90'lı yaşlarında olan büyükannesini ziyaret etmek için gideceğini ve bunun onu görmek için son fırsatı olabileceğini' söyleyen bir mektup göndermişti. 


Bu gelişmelerden 24 saat sonra bakanlık ABD’li Tlaib’in ailesini insani gerekçelerle ziyaret etmesine izin vereceğini duyurdu. İsrail İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Cuma günü ABD Kongre Üyesi Rashida Tlaib'in 90 yaşındaki büyükannesine yapacağı insani ziyaret için girişini onaylamaya karar verilmiştir" denildi. 


Ancak bakanlık bir diğer kongre üyesi Ilhan Omar'ın ziyaretine engel hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS