İsrail, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'u teröre destek vermekle suçladı

İsrail, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'u teröre destek vermekle suçladı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon'u Filistin açıklamaları nedeniyle "teröre destek vermekle" suçladı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İsrail'in Filistin topraklarında uygulamakta olduğu yerleşim faaliyetlerini sürdürmesinin Filistin halkı ve uluslararası topluma hakaret olduğunu belirtmesinin ve bu faaliyetlerin hemen durdurulması gerektiğini söylemesi İsrailli yetkilileri kızdırdı.


Ban Ki Moon'un, BM'nin diplomatik geleneklerine göre alışılandan sert bir tepki koyduğu İsrail politikasına ilişkin açıklamalarına da, İsrail'den tepki geldi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un, BM Güvenlik Konseyi oturumundaki konuşması ile ilgili yaptığı açıklamada, Genel Sekreter'in açıklamalarının, teröre destek verdiğini, terörün adaleti olmadığını söyledi.


BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen oturumdaki İsrail yönetimini kızdıran konuşmasında şunları söyledi:


"Yarım yüzyılı bulan işgal altında, Filistinlilerin uğradığı ruhsal gerilim giderek artıyor. Her ne kadar bazen nefret ve aşırılığa varan davranışlara yol açsa da, baskı altında tutulan halkaların işgalciliğe karşı tepki göstermesi insanın doğasında vardır. İsrail'in Batı Şeria'daki uygulamaları, Filistin devletinin varlığını sürdürmesini, Filistin halkının onurlu olarak yaşamasını tehlikeye atıyor."


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS