İsrail Büyükelçisinden skandal açıklama: Ölenlere 'terörist' dedi

İsrail Büyükelçisinden skandal açıklama: Ölenlere 'terörist' dedi

İsrail'in Belçika Büyükelçisi Simona Frankel, devletinin 60 Filistinli protestocuyu öldürmesiyle ilgili skandal açıklamalarda bulundu. Frankel, aralarında çocukların da bulunduğu Filistinlilerin tamamını "terörist olarak" niteledi. Belçika Başbakanı Charles Michel, İsrail Büyükelçisi'nin açıklamalarına tepki gösterdi. İsrail'in Brüksel Büyükelçisi, bu açıklamanın ardından da Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Belçika’da bir radyo programına katılan Frankel, dünyanın kınadığı katliam hakkında “Tüm insanların can kaybı için üzülüyorum, sınırı geçmeye çalışan 55 terörist için bile” ifadelerini kullandı.


Türkiye Filistin için ayakta


Frankel, muhabirin saldırıda çocukların da hayatını kaybettiğini hatırlatması ve onların da terörist olup olmadığını sorması üzerine, ölümlerden Hamas’ın sorumlu olduğunu savunarak, "Erkek kardeşlerini, kız kardeşlerini, erkekleri, kadınları, çocukları medyatik bir savaşta kurban etmeye karar verdiler. Biz sadece vatandaşlarımızı korumak istiyoruz. Taziyelerden ziyade eleştirileri tercih ediyoruz" diye konuştu.


Uluslararası toplumdan gelen "orantısız güç" suçlamasına da karşı çıkan Frankel, "Orantısız kelimesini anlamıyorum. Orantılı olması için İsraillilerin de mi ölmesi gerekiyor?" dedi.


Filistinliler Nakba günü sokaklarda


Belçika Başbakanı: 'Şoke oldum'


Frankel’in açıklamalarına en sert tepkilerden biri Belçika Başbakanı Charles Michel'den geldi. Michel, İsrail Büyükelçisi’nin açıklamaları için, “Şoke oldum” ifadesini kullandı. Gazze Şeridi’ndeki can kayıplarının kabul edilemez olduğunu belirten Michel, “Uluslararası bir soruşturma talep ediyoruz. Uluslararası planda cezasızlık söz konusu olamaz. İsrail’in güvenlik hakkını savunmak için hep İsrail’in yanında olduk ancak trajedilerle sonuçlanan orantısız şiddete izin verilmesi kabul edilemez” diye konuştu.


Michel, “Bir yanda dram yaşanırken, aileler yas içindeyken, masum çocuklar mevcut durumun kurbanı olurken” diğer yanda gülücüklerle açılış yapılmasını eleştirerek, İsrail’in birinci ekonomik ortağı olan Avrupa’nın daha fazla mobilize olması gereği üzerinde durdu.


Belçika Başbakanı, iki devletli çözüme desteğini yinelerken İsrail ve ABD’nin yaklaşımını da eleştirerek bunun daha az güvenlik daha fazla şiddet sonucunu doğurduğunu söyledi.


'Büyükelçi hesap versin'


Büyükelçinin sözlerine Flaman Hristiyan Demokratlar (CD&V) ve Yeşiller Partisinden de sert tepki geldi. Parti milletvekilleri İsrailli büyükelçinin hesap vermesi için acilen dışişleri bakanlığına çağrılmasını talep ederek, açıklamaların "anlamsız" olduğunu vurguladı.


CD&V'nin Türk kökenli Milletvekili Veli Yüksel de "Dışişleri Bakanını (Didier Reynders) göreve davet ediyorum. İsrail'in Brüksel Büyükelçisi bu diplomasiye yakışmayan açıklamaların hesabını versin. Suçsuz sivillerin öldürülmesi kabul edilemez. Dünya bu caniliğe ne zaman dur diyecek." açıklamasında bulundu.


Bakanlığa çağrıldı


Belçika, İsrail'in Brüksel Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS