hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrail-Lübnan sınırında tansiyon yine zirvede: Üst düzey Hizbullah komutanı öldürüldü!

  İsrail-Lübnan sınırında tansiyon yine zirvede: Üst düzey Hizbullah komutanı öldürüldü
  expand
  KAYNAKMilliyet

  İsrail'in Lübnan'ın güneyindeki Jouya köyüne düzenlediği saldırıda aralarında Hizbullah'ın üst düzey komutanı Taleb Abdullah'ın da bulunduğu en az dört kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. İsrail'in bu yoğun hava saldırısı Hizbullah'ın yeni bir misilleme dalgasına yol açabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sınıra 15 kilometre uzaklıktaki bir kasabada sessiz başlayan gece, büyük bir patlama sesiyle bölündü. Savaş uçaklarının fırlattığı füze bir binayı vurdu, kasaba temellerinden sarsıldı. Gökyüzüne yükselen alevler ve dumanın dağılmasıyla, saldırının hedefindeki isim ortaya çıktı.

   Hava saldırısından önce gün boyu Hizbullah Lübnan'ın güneyinden İsrail'e 80'den fazla roket ateşledi. Pazartesi gecesi Suriye sınırına yakın konumdaki Hermel'de bir konvoyun İsrail tarafından hedef alınmasıyla tırmanan gerilim, Salı günü doruğa çıktı. Lübnan'ın en büyük askeri gücü Hizbullah, roket yağmurunun yanı sıra İsrail'e ait bir silahlı insansız hava aracını daha düşürdü.

   Lübnan semalarında uçan Hermes 900'e İran'ın ürettiği 358 adlı füze ateşlendi, İsrail dronu alev alev yanarak düştü. 358 füzesini Yemenli Husiler de Amerikan MQ-9 Reaper drone'larını vurmak için kullanıyor.

   İsrail ordusu ise, gece yarısı sınırın kuzeyindeki Cuvaya kasabasında Hizbullah'ın önemli isimlerinden birini hedef aldı. Hava saldırısı, Hizbullah'ın komutanlarından Talip Abdullah'ın evini yerle bir etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail-Lübnan sınırında tansiyon yine zirvede: Üst düzey Hizbullah komutanı öldürüldü

  Gerçek adı Sami Abdullah olan komutanın yanı sıra üç Hizbullah üyesi daha saldırıda öldü. Bu isimler, Muhammed Hüseyin Sabra, Ali Selim Sufan ve Hüseyin Kasım Hamid.

  Ölümleri doğrulayan Hizbullah, Talip Abdullah'tan 'komutan' olarak söz etti. 8 Ekim'de başlayan sınır çatışmasında 300'den fazla üyesini kaybeden Hizbullah, bugüne kadar 'komutan' ifadesini yalnızca bir kez kullanmıştı.

  Uluslararası haber ajansı AFP'ye bilgi veren Lübnanlı bir askeri kaynak, Talip Abdullah'ın 8 Ekim'den beri İsrail tarafından öldürülen en önemli Hizbullah komutanı olduğunu söyledi. Lübnan'ın güneyindeki Adşit köyünde 1969 yılında doğan Talip Abdullah, İsrail sınırındaki Hizbullah milislerini komuta ediyordu.

  Talip Abdullah'ın beklendiği gibi, İran Devrim Muhafızları'nın yurt dışı operasyon birimi Kudüs Gücü'nün komutanı Kasım Süleymani ile birlikte çekilmiş fotoğrafları var. İran tarafından on yıllar önce kurulan Hizbullah, Tahran yönetiminin Orta Doğu'daki en sıkı müttefiki.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hizbullah'ın güney komutanının öldürülmesi üzerine İsrail tarafında kırmızı alarm verildi. Grubun bugün büyük çaplı bir misillemede bulunabileceğini düşünülüyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow