"İsrail, Naama Issachar'a karşılık Rusya'ya toprak verdi" iddiası

Medyanın yayınladığı resmi belgeye göre, Tel Aviv yönetimi Moskova'da 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılan genç kadın için Doğu Kudüs'teki Aleksandr Meydanı'nı Rusya'ya devrediyor. Reuters, Putin'in bugün Kudüs'te kurduğu "Her şey yoluna girecek" cümlesini 'son dakika' koduyla geçti.Dünyanın gözü kulağı bugün İsrail'de. Yaklaşık 40 ülkenin lideri ve üst düzey yetkilileri 5. Dünya Holokost Forumu için Tel Aviv'e gelirken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de bu sabah İsrail'e indi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, forumdan önce İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü.
İsrail basını ise, Rusya'da hapiste tutulan bir İsrail vatandaşının bırakılmasına karşılık Doğu Kudüs'teki Aleksandr Meydanı'nın Moskova'ya verildiğini duyurdu.

Putin, bugün Netanyahu randevusunun ardından Rusya'da dokuz aydır hapiste olan Naama Issachar'ın annesi Yaffe Issachar'la bir araya geldi, "Her şey yoluna girecek" dedi.

İsrail'de Maariv gazetesinin haberine göre, Nisan 2019'da Moskova'daki havalimanında gözaltına alınan Naama Issachar'ın valizinde uyuşturucu bulunmuştu.

Aynı zamanda ABD vatandaşı da olan Issachar, Rus mahkemesi tarafından 7,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Gazete, dokuz aydır tutuklu bulunan Naama Issachar'ın annesinin bugün Putin'le görüşmesinden önce tarafların Aleksandr Meydanı'nın Rusya'ya verilmesi için anlaştığını yazdı.

Gazetenin haberinde anne Yaffe Issachar'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştüğü ve kızının affedilip geri getirilmesi talebini ilettiği vurgulandı.

Heyetler arası görüşmelerde birçok konu masaya yatırıldı, ele alınan başlıklardan biri de Naama Issachar'ın affedilmesiydi.

Maariv gazetesi haberde, tarihi 2019'un sonlarını gösteren resmi bir belgeyi yayınladı. Belgede, "Rusya'nın, işgal altındaki Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Aleksandr Meydanı'nın mülkiyetini alma talebine İsrail'in olumlu karşılık verdiği, Moskova yönetimine devredilen meydanın bulunduğu arazi üzerinde Aleksandr Nevsky Kilisesi ile başka binaların da bulunduğu" bilgisi yer aldı.

Meydanın yer aldığı arazinin, 1859 yılında Rus Çarı 3. Aleksandr'a satıldığı ifade edilen haberde, Rusya'da 1917 yılında yaşanan devrimin ardından meydanın mülkiyetine ilişkin anlaşmazlıkların başladığı belirtildi.

Haberde, meydanın mülkiyetiyle ilgili tartışmanın taraflarından birinin Yahudi asıllı bir Almanın başkanlık ettiği Filistin Rus Ortodoks Derneği, diğerinin ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kremlin Sarayı'na yakınlığıyla bilinen Filistin Prusya Derneği olduğu belirtildi.

Eski Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev 2015 yılında Aleksandr Meydanı üzerindeki mülkiyet tartışmasını Rusya lehine sonlandırmak için resmi talepte bulunmuş ancak İsrail tarafı bunu kabul etmemişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS