İstanbul'da deprem olacak demişti... Kaynağı 'domates' çıktı

İstanbul'da deprem olacak demişti... Kaynağı 'domates' çıktı

İstanbul’da 10 gün içinde büyüklüğü 6 ila 7 arasında bir deprem olacağını iddia eden Dyson Lin isimli Twitter kullanıcısının tahminlerine evinde bulunan bir domatesten gelen sinyalin ilham kaynağı olduğu ortaya çıktı.

Teyit.org'dan Emre Saklıca'nın haberine göre Lin tahminlerini Air 2 adını verdiği bir cihaz ile gerçekleştiriyor.


Lin blog sayfasında tahmin yönteminin elektromanyetik dalgalara bağlı olmadığını ve hava voltajından yararlanarak öngörüde bulunduğunu söylüyor. Bu farkın kendisini diğer deprem tahmini yapan kişilerden ayırdığının altını çizen Lin, 2008’de Wenchuan’da olan 8.0 büyüklüğündeki deprem sırasında evinde bulunan bir domatesten gelen sinyalin araştırmalarına ilham kaynağı olduğunu anlatıyor.


Lin deprem tahmin yolculuğunda ev yapımı birçok cihaz icat ettiğini ve bunu Arduino platformu altyapısı ile desteklediğini de belirtiyor.Dyson Lin’in herhangi bir uzmanlığı yok


Dyson Lin isimli kullanıcı Twitter hesabını 2015 yılının Kasım ayında açmış ve Taiwan Quake Forecast Institute kurumunun CEO’su olduğunu vurguluyor. Çeşitli arama motorlarında Dyson Lin ismi hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor.


Lin’in LinkedIn hesabını incelediğinde bahsi geçen Taiwan Quake Forecast Institute’ün 2008 yılında kurulduğu bilgisi yer alıyor. Ancak bu bilgi ülkenin Ticaret Bakanlığı’nın arama motorunda araştırıldığında şirkete ilişkin herhangi bir bilgiye ulaşılamıyor.


Paniğe yol açmaktan 6 bin dolar para cezası 


Lin'e, Tayvan hükümeti tarafından "deprem söylentileriyle paniğe yol açtığı" gerekçesiyle 6 bin dolar para cezası kestiği ortaya çıktı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS