İstifalar dünya basınında da yankı buldu

İstifalar dünya basınında da yankı buldu

Türkiye'de yaşanan bakan istifaları dış basında da geniş yer buldu.

BBC, üç bakanın oğullarının adının geçtiği rüşvet soruşturması sonrası istifa ettiğini duyurdu.

El Cezire ise rüşvet soruşturması sonrası istifaların geldiğini belirtti. Haberde "İstifa eden bakanlar arasında soruşturmayı ‘’kirli bir komplo’’ olarak tanımlayan bakan da var" denildi.

The Guardian ise rüşvet skandalı sonrası oğulları tutuklanan bakanların istifa ettiğini belirtti.

The New York Times da yolsuzluk soruşturması sonrası 3 bakan istifa etti diyerek haberi okuyucularıyla paylaştı.

İsviçre televizyonları da istifaları son dakika haberi olarak duyurdu. İsviçre televizyonları Ekonomi ve İçişleri bakanlarının bu sabah görevlerinden istifa ettiklerini, her iki bakanın oğullarının rüşvet olaylarına karıştıkları iddialarının olduğunu belirtti. Bu durumun Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin prestijini sarsacağı ve rüşvetle mücadeleyi de etkileyeceği belirtildi.

Alman Deutsche Welle'nin Türkçe sitesinde yer alan haberde istifalar bakanların açıklamalarıyla birlikte verildi.

Wall Street Journal'ın Türkçe sitesi ise "Kabinede istifa depremi" başlığını kullanırken 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun 3 istifa getirdiği belirtildi.

AP, istifalara yer verirken Başbakan Erdoğan’ın müttefiki olan bakanların isimlerinin bu skandalda yer alması sebebiyle Türkiye’de Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimde Erdoğan’ın zarar görebileceği yorumu yapıldı.

İstifalarla ilgili ilk yorumlardan biri de Reuters haber ajansından geldi. Ajans “Türkiye’den 2 bakan Çarşamba günü istifa etti.” şeklinde haberi verdi. 17 Aralık’tan itibaren İçişleri bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğullarının isimlerinin rüşvet ve yolsuzluk skandalı içinde anıldığını belirtti. Ajansın haberinde Bakan Çağlayan’ın durumu çirkin bir komplo olarak tanımladığı hatırlatıldı.

AFP haber ajansı da olayı benzer şekilde duyurduğu haberde, “Türkiye’deki skandalda bakanlar istifa etti” başlığıyla haberi verdi. Ajans, “ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetinden skandalda rol oynayan iki bakan Çarşamba günü istifasını verdi” ifadesini kullandı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS