Son Dakika

Norveç'te mülteciler sınırı bisikletlerle geçiyor

A A

03.11.2015 - 13:02 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Rusya sınırının Norveç tarafı bisiklet mezarlığına dönmüş durumda. Bisikletle günde 50 ila 70 Suriyeli geçiş yapıyor. Norveç hükümeti Norveç'e iltica etmek isteyecek mültecileri caydırmak için yurt dışında ilan kampanyası düzenlemeye hazırlanıyor.

Norveç'te mülteciler sınırı bisikletlerle geçiyor

Norveç Göçmen Dairesi yetkilileri son iki ay içinde 1500 Suriyeli`nin Norveç’in Rusya ile olan kuzey sınırından ülkeye bisikletlerle girerek iltica basvurusunda bulunduğunu açıkladı.Her gün yaklaşık 50 ila 70 Suriyeli bisiklet kullanarak Rusya'dan Norveç'e geçiş yapıyor. 

Norveç hükümeti ayrıca  Afganistan'da başlatacağı ilan kampanyası ile Afganistan'dan gelebilecek mültecileri caydırmayı amaçlıyor. Verilecek ilanlarda eğer gelirlerse büyük ihtimalle Afganistan'a iade edileceklerin altı çizilecek. Benzer ilanlar Rusya ve mülteci hareketliliğinin olduğu diğer ülkelerde de verilecek.

Norveç'e gelen Afgan mültecilerin çoğunluğu Norveç'in kuzeydoğu sınırının olduğu Rusya'dan Norveç'e giriş yapıyorlar. Geçtiğimiz günlerde ise Afganistanlı 3000 göçmen Norveç'e giriş yapmıştı.

Bisikletli iltica

Rusya ile Norveç arasındaki sınır kapısı konusundaki antlaşma uyarınca sınırı her iki taraflı yaya olarak geçmenin yasak olması nedeniyle mülteciler sınırı Rusya'da satın aldıkları, çoğunluğu ön frenleri olmayan bisikletlerle geçiyorlar.

Norveç tarafı bisiklet mezarlığı

Ön freni olmayan bisikletlerin Norveç'te kullanılmasının yasak olması nedeniyle Rusya sınırının Norveç tarafı bisiklet mezarlığına dönmüş durumda.

Norveç Göçmen Dairesi ülkenin güneyinde 3 bin kişinin barınabileceği baraka evler, ülkenin kuzeyinde ise yolcu gemisini mültecilerin barınacağı kamp olarak kullanmayı planlıyor.