İtalya Başbakanı AB bayrağını indirtti

İtalya Başbakanı AB bayrağını indirtti

Brüksel ile büyük sürtüşmeler yaşayan İtalya Başbakanı Matteo Renzi Başbakanlık Sarayı'nda AB bayrağını indirtti.

Son dönemlerde AB ile büyük sürtüşmeler yaşayan İtalya Başbakanı Matteo Renzi ilk olarak sarayından AB bayrağını indirtti.


Özellikle kaçak mülteciler konusunda AB'nin iki güçlü ülkesi Fransa ve Almanya ile anlaşamayan Renzi son olarak ülkede yaşanan deprem felaketlerine AB'nin duyarsız olduğunu belirtmiş ve Birliğin ne işe yaradığını sorgulamıştı.İtalya'da aldığı ekonomik önlemleri de AB'ye beğendiremeyen Matteo Renzi, Donald Trump'un ABD Başkanı seçilmesinden sonra kendi başına hareket etme isteği dışında Brüksel'e bir meydan okuma olarak özellikle Avrupa'da ki sağ partilerce gündeme getirildi.

Aralık ayındayapılması öngörülen Anayasal reformları referandumu ile ilgili vatanseverlik duygusunu aşılamayı hedefleyen Renzi şimdilik konuk devlet adamları ve basın toplantılarında AB bayrağını indirterek sadece İtalyan bayrağını fon olarak kullanıyor.

AB'nin kurucularından eski Konsey başkanı ve İtalya Başbakanlarından Romano Prodi “ Renzi'nin AB bayrağını indirmesi yüreğimi parçaladı. Umarım geçice bir harekettir” açıklaması yaptı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS