İtidal nedir, ne anlama geliyor? İtidal çağrısı ne demek? İtidalli olmak nedir?

İtidal nedir, ne anlama geliyor? İtidal çağrısı ne demek? İtidalli olmak nedir?

İtidal nedir, ne anlama geliyor? İtidal çağrısı ne demek? İtidalli olmak nedir?

Dünya medyasının son dakika gelişmeleri olarak yansıttığı olayda ABD'de seçilmiş Başkan Joe Biden'ın tescil oturumunun yapıldığı Kongre binası Başkan Donald Trump yanlılarınca basıldı. Yaşananların ardından hem ABD Başkanı Trump hem de ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’nden itidal çağrısı geldi. Trump ayrıca bir video yayınlayarak, göstericilere "eve dönün" dedi. Peki, İtidal nedir, ne anlama geliyor? İtidal çağrısı ne demek? İtidalli olmak nedir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD'de Trump yanlısı göstericilerin kongre binasını basması sonucu 4 kişi hayatını kaybetti. Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı, Ulusal Muhafızlar sokağa indi. Joe Biden yaşananları "kalkışma" olarak nitelendirirken eski ABD Başkanı George Bush da gelişmeleri "ayaklanma" olarak tanımladı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Trump "itidal" çağrısında bulundu. Bu açıklama sonrasında itidal ne demek soruları aratılmaya başladı.

ABD'nin başkenti Washington'da Donald Trump'a destek gösterisi düzenleyen bir grup protestocu, polis barikatını aşarak Kongre binasına girdi. ABD Başkanı Trump, Kongre binası önünde gösteri düzenleyen destekçilerine "itidal" çağrısında bulundu. Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "ABD Kongre binasındaki herkesi 'itidalli' olmaya çağırıyorum. Şiddet yok. Hatırlayın, biz kanun ve düzen partisiyiz. Kanunlara ve üniformalı erkek ve kadınlarımıza saygı gösterin." ifadelerini kullandı.

İTİDAL NE DEMEK?

Türk Dil Kurumuna göre itidal:

- Aşırı olmama, ılımlılık, ölçülülük

- Soğukkanlılık

İTİDAL ÇAĞRISI NE ANLAMA GELİYOR?

İtidal kelimesi iki farklı anlam taşımaktadır. Ayrıca İslam’da da ayrı bir anlamı bulunmaktadır. İtidal kelimesinin ilk anlamı aşırı olmama, aşırıya kaçmamak demektir. Kişilerin bir olay veya bir konu karşısında ölçülü olması aşırı durum sergilememesi anlamına gelmektedir. İtidal kelimesinin diğer bir anlamı ise soğukkanlı olmaktır. Kişilerin yine bir konu karşısında aşırıya kaçmama ve soğukkanlı olabilmesi anlamına gelmektedir.

İTİDALLİ OLMA NE ANLAMA GELİYOR?

İtidalli olmak kelimenin anlamında belirtildiği gibi kişilerin soğukkanlı davranması ve konular karşısında ılımlı olması anlamına gelmektedir.