Japonya Başbakanı bütün engellere rağmen Trump ile görüşen ilk lider oldu

Japonya Başbakanı bütün engellere rağmen Trump ile görüşen ilk lider oldu

Görüşme öncesinde nerede, ne zaman ve nasıl bir araya geleceklerinin organizasyonunda sıkıntılar yaşansa da ABD'nin yeni seçilen Başkanı Donald Trump ile görüşen ilk yabancı lider Japonya Başbakanı Şinzo Abe oldu. Abe, kampanya sırasındaki söylemleri Japonya'da kaygı yaratan Trump için "Güvenilir bir lider" dedi.

ABD başkanı seçilen Donald Trump ile ilk görüşen yabancı lider Japonya Başbakanı Şinzo Abe oldu. Abe, Trump'la dün New York'ta yaptığı görüşmeden sonra kendisini "güvenilir bir lider" olarak niteledi.


Trump ile ilk görüşecek lider Şinzo Abe ama ekibi sıkıntıda


Abe, Trump'ın seçim kampanyası sırasındaki bazı söylemlerinin Japonya'da yarattığı kaygı üzerine kendisiyle görüşmek istemişti. Trump Japonya'nın nükleer silah edinmesi ihtimalinden söz etmiş ve müttefiklerinin topraklarındaki Amerikan birliklerinin masraflarını karşılamaları gerektiği, aksi halde ABD askerlerinin çekilebileceğini söylemişti.


New York Belediye Başkanı Trump'la görüştü: 'Halk senden korkuyor'


Trump ayrıca Abe'nin ekonomik politikasının temel dayanaklarından biri olan Trans Pasifik Ortaklık (TPP) adlı ticaret anlaşmasına da karşı olduğunu açıklamıştı.


Japonya ABD ile arasındaki müttefiklik ilişkisinin devamını ülkenin diplomasisi ve güvenliği açısından zorunlu görüyor.


Trump karşıtları New Balance'larını yaktı


Abe görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Görüşmemiz, aramızda güvene dayalı bir ilişki kurulabileceği konusunda beni tatmin etti" dedi.


"İttifaklar güven olmadan işleyemez. Başkan seçilmiş olan Sayın Trump'ın güvenilir bir lider olduğundan artık eminim."


Ancak diplomatlar ve analistler, göreve başlayacağı 20 Ocak'tan sonra yapacağı atamaların, Trump'ın denizaşırı ülkelerde Amerikan askeri konuşlandırılması, Çin'in artan deniz hakimiyeti ve Kuzey Kore'nin nükleer tehdidi gibi konulardaki politikalarını belirleyeceğini söylüyorlar.Öte yandan görüşmenin öncesinde Japon yetkililer, görüşmeye bir gün kalmasına rağmen, New York'ta henüz nerede ve saat kaçta görüşüleceğini, görüşmeye kimin davet edileceğini ve hatta bazı zamanlarda kimi aramaları gerektiğini bilmediklerini söylemişlerdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS