Japonya yakınlarında bir yanardağ faaliyete geçti

Japonya yakınlarında bir yanardağ faaliyete geçti

Japonya'nın güneyinde yer alan bir adadaki volkan sabah saatlerinde faaliyete geçti. Yanardağın püskürdüğü asit bulutu yaklaşık 9 bin metre yüksekliğe ulaştı. Adada yaşayan 141 kişi tahliye ediliyor.

Yanardağ patlaması, başkent Tokyo'nun yaklaşık 1000 kilometre güneyindeki Kagoshima eyaletine bağlı Kuchinoerabu Adası'nda meydana geldi.


Japonya'nın resmi yayın kurumu NHK, adada en son 1933-34 yıllarında gerçekleşen patlamalarda 8 kişinin öldüğünü bildirdi.


Kılıçdaroğlu: 'Yeri bilinçli olarak belirlemedik'


Olay ardından olağanüstü toplanan başbakanlığın doğal afet nedeniyle kriz masası oluşturduğu bildirildi. Hükümet Sözcüsü Suga Yoshihige, yanardağ patlaması sonucu can ve mal kaybıyla ilgili henüz ellerine bilginin ulaşmadığını bildirdi.


Kadın baston ustası, yeni baston ustaları yetiştiriyor


Adada yaşayan yaklaşık 140 kişinin tahliye edilmesi için gemi gönderildi. Ada sakinlerinden Nobuaki Hayaşi, ulusal televizyon kanalı NHK'yayaptığı açıklamada "Birden bir patlama sesi duyduk. Sonra yanardağdan kapkara birduman yükseldi. Gökyüzü aniden karardı. Yanardağdan duman yükselmeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.


Japonya'yı oluşturan dört büyük adadan Kyuşhu'nun 80 kilometre güneybatısında yer alan Kuçinoerabu, doğal park olarak kabul ediliyor. Adada yaşayan az sayıdaki kişi, geçimini turizm ve balıkçılıkla sağlıyor. Ada'nın merkezindeki Şindake Yanardağı'nda ağustos ayında da patlamalar meydana gelmişti ."Pasifik Ateş Çemberi" deprem ve volkan kuşağında yer alan Japonya'da118 aktif yanardağ bulunuyor. Başkent Tokyo'nun batısındaki Ontake Yanardağı'nda eylül ayında meydana gelen patlamalarda 57 kişi yaşamını yitirmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS