Son Dakika

Japonya'da Kuzey Kore alarmı

A A

30.05.2016 - 16:54 Son Güncelleme:

Japonya'da ordu, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatma olasılığına karşı teyakkuza geçirildi.

Japonya'da Kuzey Kore alarmı

Japonya resmi haber ajansı NHK, Japon hükümetinin orduya, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatması halinde füze ülke topraklarına girerse müdahalede bulunması için hazırlıklı olma talimatı verdiğini duyurdu.

Kulp'taki saldırıda 10 ton patlayıcı kullanılmış

Japon ordusunun, alınan karar uyarınca, denetimi artırmak için yere konuşlandırılmış füzesavarların yanı sıra Aegis radar donanımlı destroyerleri konuşlandıracağı kaydedildi.

Tokyo, mart ayından mayıs ayının başına kadar orduya, herhangi bir balistik füzeye karşı hazırlıklı olması için benzer bir talimat vermişti.

Japon hükümeti, Kuzey Kore'de iktidardaki Kore İşçi Partisi'nin, 36 yıl aradan sonra 6 Mayıs'ta düzenlenen ilk kongresinin ardından, provokasyonda bulunma ihtimalinin düşük olduğu değerlendirmesinde bulunarak 11 Mayıs'ta emri geri çekmişti.

Erdoğan: Paris ve Brüksel'den endişeliyim

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, geçen ay sonunda, Kuzey Kore'nin istediği an nükleer deneme yapabileceğine ve yeni bir orta menzilli füzeyi her an fırlatılmak üzere hazırda beklettiğine inandıklarını söylemişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 6 Ocak'ta hidrojen bombası ve 7 Şubat'ta roket denemesi yaptığını açıklayan Kuzey Kore'ye ağır yaptırımlar kararı almıştı.

Güney Kore: Kanıtımız var

Güney Kore'den de konuyla ilgili açıklama geldi. Savunma Bakanlığı yetkililerine göre Kuzey Kore'nin füze fırlatmaya hazırlandığına dair kanıtlara ulaşıldı. 

Yetkililer konuyla ilgili detay vermese de haber ajanslarına göre söz konusu füzeler orta menzilli Musudan füzeleri. 

Kuzey Kore Nisan Ayı'nda Musudan füzeleriyle ilgili üç deneme gerçekleştirmiş ancak başarılı olamamıştı.