Japonya'daki ABD'li denizcilere içki yasağı

Japonya'daki ABD'li denizcilere içki yasağı

Japonya'daki ABD'li denizcilere içki yasağı

ABD donanması, Japonya'da görevli personeline alkollü içki yasağı getirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Deniz Kuvvetleri 7. Filosu Japonya Bölge Komutanlığından yapılan açıklamada, ülkede bir denizci astsubayın alkollü araç kullandığı şüphesiyle gözaltına alınmasından sonra alkollü içki tüketiminin, üs içinde ve dışında ikinci bir emre kadar yasaklandığı belirtildi.

Donald Trump: Kaddafi'yi kazıkladım

Açıklamada, çocuklarını okuldan almak ve ev ihtiyaçlarını gidermek gibi gerekli durumlar dışında personelin üs dışına çıkışlarına da kısıtlama getirildiği, "geçici yasağın" yetkililerin, tüm personelin sorumlu davranacağına kanaat getirecekleri ek bir eğitim sonrasına kadar süreceği ifade edildi.

Kolombiya, Copa America'ya muhteşem başladı

Japonya'nın Okinava eyaletinde 21 yaşındaki deniz astsubayı Aimee Mejia, cumartesi günü karıştığı trafik kazasından sonra gözaltına alınmıştı. Polis kaynaklarına göre Mejia, ters yönde araç kullanırken iki araca çarparak iki kişinin yaralanmasına yol açtı. Japon NHK haber ajansı, Amerikalı astsubayın kaza anında, yasal sınırın altı katı alkollü olduğunu duyurdu.

Obama başkanlıktan sonra bu evde yaşayacak

Olayın hafife alınacak bir durum olmadığını vurgulayan ABD'nin Japonya'daki Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Matthew Carter, "Japon halkıyla yıllara dayanan bir bağa sahibiz. Her personelimizin, davranışlarının bu köklü bağa ve ABD-Japonya ilişkilerine olan etkisini çok iyi anlaması gerekiyor" diye konuştu.

ABD ordusu, kazada yaralananlara geçmiş olsun dileğinde bulunmuş, olayın aydınlatılması için Japon yetkililerle işbirliği yapacağı mesajı vermişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Japonya'da bulunan 500 bin ABD askerinin yarısından fazlası Okinava'da görev yapıyor. ABD'nin askeri varlığına karşı yıllardır Japonya'da var olan rahatsızlık, askeri personelin karıştığı her olaydan sonra halkın öfkesiyle yeniden gündeme geliyor. Konu, G7 zirvesi sırasında, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve ABD Başkanı Barack Obama'nın da gündemindeydi.