Son Dakika

Japonya'dan Çin'e karşı 7 milyar dolarlık atak

A A

02.05.2016 - 16:34 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Japonya Dışişleri Bakanı daha önce Çin'in kredi vermeyi teklif ettiği ülkelere 7 milyar dolarlık altyapı geliştirme kredisi vereceğini duyurdu.

Japonya'dan Çin'e karşı 7 milyar dolarlık atak

Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta yaptığı açıklamada Mekong Nehri'nin aşağısında bulunan ülkelere alt yapılarını geliştirmeleri için 7 milyar dolar (yaklaşık 20 milyar lira) kredi vereceğini açıkladı.

Mekong nehri, Çin, Myanmar, Laos, Tayland, Kamboçya ve Vietnam'dan geçiyor. Mart ayında bu ülkelere kredi vereceğini açıklayan Çin hükümeti özel imtiyazlı kredi verme sebebini "bu nehir bağlantısı ile yıllar boyunca komşu olduk ve bir aile haline geldik" sözleriyle açıklamıştı. Ancak Japonya'nın Mekong Nehri'ndeki Çin harici komşularına kredi vereceğini açıklaması bölgede güç dengelerinin yeniden kurulmaya çalışıldığı iddialarını güçlendirdi.Bakan Kishida'nın, dünyanın en iyi 253'üncü üniversitesi olan Bangkok'taki Chulalongkorn Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada Mekong Nehri'nden bahsederken Çin'den hiç söz etmemesi dikkat çekti.

Kishida, Tayland'dan sonra Myanmar, Laos ve Vietnam'ı da ziyaret edecek. Kishida ayrıca darbeden sonra Çin'e çok yakınlaşan çizgisiyle bilinen başbakan Prayut Chan-ocha ile de toplantı yaptı.Konuşmasında son zamanlarda tansiyonun sürekli yükseldiği Güney Çin Denizi meselesine de değinen Kishida, Çin'in bölgeyi sahiplenme iddialarının Vietnam, Brunei, Malezya ve Filipinler'i rahatsız ettiğini ve ortak bir Güneydoğu Asya Yönetim Kanunu'nun gerekliliğinden bahsetti.