Joe Biden'ın yemin törenine kimler katılıyor, ne tür güvenlik önlemleri alındı?

Joe Biden bugün yemin ederek ABD'nin 46. Başkanı olacak. Bu özel gün için ABD'de önlemler her dönem artırılsa da 6 Ocak'taki Kongre baskını ve COVID-19 pandemisi, yemin töreninde ekstra önlemlerin alınmasına neden oldu.Yemin töreninde asırlık gelenekler, yerini bu sene kısıtlamalara ve katı güvenlik tedbirlerine bıraktı.
Normalde 200 bin kişinin katıldığı törene Covid-19 salgını nedeniyle sadece bin kişi davet edildi.

National Mall'a Covid-19'dan ölenlerin anısına ziyaretçilerin yerine Amerikan bayrakları asılırken, güvenlik tedbirleri artırılarak Kongre'deki baskının tekrarının engellenmesi hedefleniyor.

YEMİN TÖRENİ NASIL OLACAK?

Washington DC'deki Kongre binasının önüne kurulan özel platformda düzenlenen törenin 19.30 gibi başlaması planlanıyor.

ABD marşını Biden'e desteğini gizlemeyen ünlü sanatçı Lady Gaga seslendirecek.

Jennifer Lopez ve country şarkıcısı Garth Brooks gibi isimler de katılacak ünlüler arasında yer alıyor.

Törende ilk olarak Kamala Harris ABD Başkan Yardımcısı görevi için Yüksek Mahkeme Yargıcı Sonia Sotomayor önünde yemin edecek.

Ardından Joe Biden ABD'nin 46. Başkanı olmak için yemin edecek. Katolik olan Biden, Yüksek Mahkeme Başkanı John Roberts karşısında, 1893'den beri ailesinde bulunan bir İncil üzerine yemin edecek.

Trump, Biden'in yemin törene katılacak mı?

Euronews'in haberine göre ABD'de geleneklerden biri de devir teslim için eski başkanın yemin törenine katılması. Ancak Trump, daha önce yaptığı bir açıklamada eşi Melania Trump ile birlikte yemin törenine katılmayacağını açıklamıştı. Cumhuriyetçi Başkan Yardımcısı Mike Pence'in törene katılması bekleniyor.

Trump bugün bir askeri havalimanında düzenlediği veda töreninin ardından Florida'daki evine doğru uçakla yola çıkması bekleniyor.

Yemin töreni için güvenlik nasıl sağlanacak?

Bugüne kadar bütün yemin törenleri için her zaman yoğun güvenlik önlemleri alındı. Trump'ın 20 Ocak 2017'deki başkanlık yemin töreninde 8 bin Ulusal Muhafız görev yaparken, eski Başkan Barack Obama'nın 20 Ocak 2009'daki yemin töreninde ise 10 bin Ulusal Muhafız görev yapmıştı.

Ancak Trump taraftarlarının ABD Kongresi'nin basması nedeniyle bu yılki törende 25 bin tam teçhizatlı Ulusal Muhafız Washington'daki yemin töreninde görev alacak.

Kongre olayları ile ilgili soruşturma genişletilerek devam ederken, Trump'ı destekleyen bazı gruplar
Joe Biden'ın Başkanlık Yemin Töreni'nin düzenleneceği 20 Ocak'ta 50 eyalette silahlı gösteri düzenleyeceğini açıkladı.

Bu bilgilerin yanı sıra bazı silahlı eylemlerin de yaşanabileceği istihbaratı üzerine, Ulusal Muhafızlar
Komutanı Orgeneral Daniel Hokanson, başkentte görev yapacak askerlerin tam teçhizatlı ve silahlı olacağını duyurdu.

Biden'ın kapalı bir alanda yemin etmesi istenmişti ancak yeni ABD'li lider Biden, gelenekleri devam ettirerek açık alanda yemin etmekte ısrar etti. Ancak katılım hem salgın hem de geniş çaplı güvenlik önlemleri sebebiyle geçen yıllara göre kısıtlı olacak.

Washington DC. teyakkuzda

Kongrenin etrafına iki metre yüksekliğinde sabit çelik bariyer yerleştirilirken, Washington'daki birçok cadde ve sokakta asker ve polis araçları konuşlandırıldı.

Washington'daki oteller ve geçici ev kiralama platformu Airbnb şehirde rezervasyonları durdurdu ve önceden yapılmış olanları da iptal etti.

Washington Ulusal Park ve Müze Parkları Servisi, yemin törenine bir haftadan uzun bir süre kalaKongrenin karşısında yer alan Washington Anıtı'nı kapattı. Ayrıca Kongrenin etrafındaki birçok cadde trafiğe kapatılırken, başkentin farklı bölgelerine daha önce görülmemiş bir şekilde kontrol noktaları kuruldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS