Kanada IŞİD'e karşı hava operasyonlarını durdurdu

Kanada IŞİD'e karşı hava operasyonlarını durdurdu

Alman basını Kanada'nın IŞİD'e karşı düzenlenen hava operasyonlarından çekildiğini duyurdu. Kanada'nın yeni seçilen başbakanı çekilme kararını ABD Başkanı Obama'yı telefonla arayarak iletti.

Kanada’nın yeni seçilen Başbakanı Liberal Partili Justin Trudeau, Kanada jetlerinin bundan sonra IŞİD hedeflerini bombalamayacağını açıkladı.

 

Alman basınında yer alan haberlere göre, Trudeau ABD Başbakanı Barack Obama’yı telefonla arayarak, Kanada’nın IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun güçlü bir üyesi olmayı sürdüreceğini, ancak ülkesinin hava operasyonlarından çekildiğini söyledi.

 

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Ağustos 2014’ten bu tarafa Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı hava operasyonları başlatmış, Kanada da Kasım ayından bu tarafa hava operasyonlarına dahil olmuştu. Kanada CF-18 tipi savaş uçakları ile bombardımanlarda yer alıyordu.Kuzey Irak’ta Peşmerge güçlerinin eğitilmesi için kurulan kamplarda bulunan 70 kişilik Kanada özel birliklerinin ise, Peşmerge’yi eğitmeyi sürdüreceği belirtiliyor.

 

Justin Trudeau liderliğindeki Liberal Parti, Pazartesi günü yapılan seçimlerde yüzde 39.5 oranında oy alarak, 338 milletvekili bulunan Kanada Parlamentosu’nda 184 milletvekili ile çoğunluğu elde etmişti. Trudeau, seçimleri kazanması durumunda, Kanada’nın IŞİD’e karşı hava operasyonlarından çekileceğini ilan etmişti.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS