Kandil fotoğraflarına İran'dan açıklama geldi

Kandil fotoğraflarına İran'dan açıklama geldi

İran İçişleri Bakanı Abdulrıza Rahmani Fazli'nin asker kıyafeti giyerek Kandil Dağları'na çıkmasıyla ilgili yayınlanan haberlere İranlı bir diplomattan yanıt geldi.

İranlı diplomat, Bakan Fazli'nın Kandil'in İran'da kalan Batı Azerbaycan bölgesini teftiş ettiğine dikkati çekerek İran'ın PKK'nın yan kolu olan PJAK ile savaş halinde olduğunu hatırlattı. Diplomat, "İran ve Türkiye ilişkileri, yalan yazılan haber ve köşe yazılarından etkilenmeyecek kadar kuvvetlidir" dedi.



Doğan Haber Ajansı'na konuyla ilgili özel açıklamalarda bulunan ve adının açıklanmasını istemeyen İranlı diplomat, İran İçişleri Bakanı Rahmani Fazli kişisel Instagram hesabı üzerinden paylaştığı fotoğraflarda 3 bin metrelik Kandil Dağlarının Irak sınırında değil, İran kısmında kalan Batı Azerbaycan bölümündeki İran sınırını teftiş ettiğini belirtti. Bu ziyaretin rutin ve kendi sınırlarındaki bölgeyi teftiş niteliğinde olduğunu da vurgulayan İranlı diplomat, buraya İran bayrağı dikildiği yönündeki haberleri de yalanlayarak kendi bölgelerindeki yerde her zaman İran bayrağı olduğunu söyledi. İranlı diplomat sözlerini şöyle sürdürdü:


"Biz her zaman Türkiye ile terörle mücadele konusunda işbirliği yaptık. Benim ricam haberlerin çarpıtılmadan gerçek olarak yazılıp kamuoyuna duyurulması. Bu haberlerin çoğunu Siyonist İsrail üretiyor ve çatışmaya sürüklemeye çalışıyor. Her iki ülkenin yetkilileri kendi sınır bölgelerine gider ve burayı teftiş ederler ve bu çok doğal bir şey. Bunu başka şekilde yorumlamak ve haber yapmak doğru olmayan yalan haberlerdir. İran PKK'ya yardım ediyormuş gibi yazılan haberleri ve köşe yazılarındaki yorumlarda dostane olmayan söylemler var. İran'ın da PKK'nın yan kolu olan PJAK ile savaş halinde olması unutulmamalıdır. İran ve Türkiye ilişkileri yalan yazılan haber ve köşe yazılarından etkilenmeyecek kadar kuvvetlidir."


Batı Azerbaycan Eyalet Valisi ile fotoğrafı vardı


Bu arada İranlı bakanın paylaştığı fotoğrafların birinde yanında Batı Azerbaycan Eyaleti Valisinin sivil kıyafetle durmasını da teftişin Batı Azerbaycan bölgesi İran sınırında gerçekleştirildiğinin teyidi olarak gösterildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS