Karadeniz'de batan 'Moskva' gemisi: Mürettebat görüntüleri ilk kez yayınlandı!

Karadeniz'de batan 'Moskva' gemisi: Mürettebat görüntüleri ilk kez yayınlandı!

Karadeniz'de batan 'Moskva' gemisi: Mürettebat görüntüleri ilk kez yayınlandı!

Mariupol'deki Ukraynalı askerlerin silah bırakmasını isteyen Rus işgalciler, başkent Kiev yakınlarına füze ateşledi. Karadeniz'de Ukrayna ordusunun ateşlediği Neptün füzeleriyle batan Rus savaş gemisi Moskva'nın mürettebatı ise ilk kez görüntülendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya lideri Vladimir Putin'in Ukrayna'yı işgal girişiminde elli üçüncü güne girildi, Pazar sabahı erken saatlerde başkent Kiev'de patlamalar duyuldu. Gece saatlerinde hava sirenlerinin çaldığı Kiev'deki patlamaların Rus füzelerinden kaynaklandığı açıklandı.

Kiev yakınındaki Brovary'nin belediye başkanı Igor Sapozhko, Rus füzesinin yaklaşık 100 bin nüfuslu şehrin altyapısına zarar verdiğini söyledi.

Rus işgalcilerin haftalardır bombardımana tuttuğu liman kenti Mariupol'de ise Moskova'dan yeni bir teslim olma teklifi var. Rusya, halen Azovstal çelik fabrikasında çatışan Ukrayna askerlerinin silah bırakması halinde hayatta kalmalarına izin verileceğini açıkladı. Sabah 06.00'dan geçerli olacak teklife ilişkin Ukrayna'dan bir yanıt gelmedi. Rus medyası, bölgedeki Rus komutan Mikhail Mizintsev'in fabrikadaki durumu felaket kelimesiyle tarif ettiğini yazdı.

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, Cumartesi günü akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Mariupol'deki Ukrayna askerlerinin öldürülmesinin barış görüşmelerinin tamamen bitmesi anlamına geleceğini söylemişti.

Ukrayna ordusu ise, deniz kuvvetlerinin Rus işgalcilerin Mariupol'de girişeceği bir çıkarma operasyonuna karşı hazırlık yaptığını duyurdu.

BATAN GEMİNİN MÜRETTEBATINA TEFTİŞ

Karadeniz'de Ukrayna ordusunun ateşlediği Neptün füzeleriyle batan Rus savaş gemisi Moskva'nın mürettebatı, ilk kez görüntülendi. Karadeniz Filosu'nun en büyük gemisi Moskva'da önce yangın çıktığını açıklayan Rusya, daha sonra savaş gemisinin Karadeniz'in sularına gömüldüğünü resmen kabul etmek zorunda kaldı.

Rus medyası tarafından ekrana getirilen görüntülerde, Moskva'daki bir grup mürettebatın Kırım'daki Sivastopol limanında Rus Deniz Kuvvetleri'nin komutanı Amiral Nikolay Yevmenov tarafından teftiş edildiği görüldü. Amiral Yevmenov, batan geminin mürettebatının ordudaki görevlerine devam edeceğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Füze gemisi Moskva'nın batırılması, Ukrayna'nın iki aya yaklaşak işgalde Rus donanmasına indirdiği en büyük darbe oldu.

Rusya 510 mürettebatın tümünün tahliye edildiğini belirtse de, ABD'li yetkililer bazı kayıpların olduğunu tahmin ediyor. Ukrayna ise Moskva'nın kaptanı Anton Kuprin'in öldürüldüğünü kaydediyor.

Rusya, daha önce batan gemiye dair hiçbir görüntü yayınlamamıştı ve mürettebatın ekrana getirilen videosu bir ilk niteliği taşıyor. Odesa ve Mykolaiv arasında batırıldığı tahmin edilen gemiden şimdiye kadar hiçbir görüntü sızmadı. Resmi açıklamaya göre, yangın çıkan gemi limana dönerken fırtınaya yakalandı ve Karadeniz'in dibine battı.

TÜMGENERALE ST. PETERSBURG'DA CENAZE

Milliyet'teki habere göre Ukrayna'da binlerce askeri öldürülen Rus ordusunun bir diğer üst düzey kaybı, Tümgeneral Vladimir Frolov oldu. St. Petersburg'da toprağa verilen Tümgeneral Frolov, Güney Askeri Bölgesi'ndeki Sekizinci Karma Sınıflar Ordusu'nun komutanlığını yapıyordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Frolov'dan önce aynı birliği yöneten Tümgeneral Andrei Mordvichev de Rusya kontrolündeki Ukrayna kenti Herson'da geçen ay öldürülmüştü.

Tümgeneral Vladimir Frolov, Rus ordusunun Ukrayna'da kaybettiği sekizinci general.