Çin'de neler oluyor? Karantina altındaki Wuhan'da yaşayan Türk CNN TÜRK'e konuştu

Video: Çin'de neler oluyor? Karantina altındaki Wuhan'da yaşayan Türk CNN TÜRK'e konuştu

Çin'in Wuhan kentinde halen tanımlanamayan virüs dünya çapında paniğe yol açtı. Bulaştığı kişilerde akciğer rahatsızlıklarına yol açan virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise her geçen gün artıyor. Çarşamba 9 olan ölü sayısı 24 saatte neredeyse iki katına çıkarak 17'ye yükseldi. Bölgede toplu ulaşımın durdurulduğu, bir sonraki emre kadar sokağa çıkılmamasının talep edildiği Wuhan'da yaşayan Türk vatandaşı Burcu Öner CNN TÜRK canlı yayınında yaşananları anlattı.

Çin'deki gizemli virüsün ilk ortaya çıktığı Wuhan'da vaka ve ölü sayısı her geçen gün artıyor.


Bölgede ölümlerin azalması adına Çin yönetimi de birtakım önlemler aldı. Bölgede toplu ulaşımın durdurulduğu, bir sonraki emre kadar sokağa çıkılmamasının talep edildiği Wuhan'da yaşayan Türk vatandaşı Burcu Öner CNN TÜRK canlı yayınında yaşananları anlattı. İşte Öner'in açıklamaları ve Wuhan'da son durum:


"Karantina altında olduğumuzdan dolayı pek de mutlu olduğumuzu söyleyemeyeceğiz. Kendimizi en yüksek seviyede koruma altına almaya çalışıyoruz. Şehirden çıkışlar tamamen imkansız. Asker ve polisler yolları kapatmış durumda. Havaalanı da aynı şekilde. Asker ve polis geçişlere kesinlikle izin vermiyor.Hatta bugün akşam 5'ten sonra kesinlikle dışarı çıkmamız yasaklandı. Wuhan Belediyesi'nin duyurusuna göre de maskesiz dışarı çıkmamız kesinlikle yasak. Aksi halde yasal yaptırım uygulanacak. Bu karantina ne kadar sürecek bilmiyoruz ancak bugün akşam 5'ten sonra kesinlikle dışarı çıkmamız yasaklandı. Alışveriş merkezleri kapanacak, ne zaman açılacağı da belli değil o yüzden yapabildiğimiz kadar stok yapmaya çalıştık.


Şu anda elimizden gelen hiçbir şey yok. Arabaya binip gidemeyiz ya da uçağa binip şehirden ayrılma gibi bir durumumuz, lüksümüz söz konusu değil. O yüzden Wuhan Belediyesi'nin söylediği şekilde kendimizi yönlendireceğiz. Bu karantina kalkana kadar mecburen evimizde oturmak zorundayız çünkü dışarısı büyük oranda risk taşıyor. Herkes kurallara uymaya çalışıyor ancak dışarıda da çok fazla panik var. İnsanlar panik olduğu için maskelerini takmayı unutuyorlar ya da tam ne yapacaklarını bilemiyorlar. Ama şunu söyleyebilirim yüzde 95 oranında herkes maskesini takıyor.


Karantina haberinden sonra şirketim "evde yeterince yemeğiniz olduğundan emin olun" dedikten sonra ben de markete gitmek zorunda kaldım hatta iki defa gitmek zorunda kaldım. Pazara gittiğimde de büyük bir hayal kırıklığı yaşadım çünkü pazar bildiğiniz talan edilmişti. Domates, salatalık hiçbir şey yoktu sadece bulabildiğimiz biraz havuç ve patates oldu. Ama başka bölgedeki arkadaşlarımızla konuştuk. Onların bölgelerinde yiyecek varsa bizim için de stok etmelerini istedik. 


Şu an 3 öğrenci Wuhan Üniversitesi'nde yaşıyor.Ben onlardan ayrıyım ancak dışarı çıkamadığım için, korktuğum için yanlarına da gidemiyorum. Karantina kalkarsa büyük ihtimalle Türkiye'ye geri döneceğim."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS