Kaset depremi: Görevi gözyaşları içinde bıraktı

Video: Kaset depremi: Görevi gözyaşları içinde bıraktı

Fransa'da kaset skandalının artçı depremleri sürüyor. Macron'un sağ kolu Griveaux ile ilgili videoyu yayınlayan Rus sanatçının kız arkadaşı da gözaltında. İkilinin bir şantaj çetesinin mensubu olduğu düşünülüyor.

Fransa'da yerel seçimlere az kala ortaya çıkan kaset skandalında soruşturma derinleşiyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un sağ kolu Benjamin Griveaux ile ilgili videoyu Rus performans sanatçısı Piotr Pavlenski yayınlamıştı.


Polis Pavlenski'nin yanı sıra kız arkadaşı Alexandra De Taddeo'yu da gözaltına aldığı anlaşıldı. Hatta videoyu çekenin de Taddeo olduğu düşünülüyor.


Polis Pavlenski çifti ile avukat Juan Branco'nun da içinde olduğu 3'lü bir komplo ihtimali üzerinde duruyor. Pavlenski ve kız arkadaşının gözaltı süresi uzatıldı.


Hükümet sözcüsü Sibeth Ndiaye, Pavlenski'nin bu işi yalnız yapmadığını, kendisine yardım edildiğini düşündüklerini açıkladı. Macron da, bu olaya değinmese de Rusya'nın başka ülkelerin seçimlerine müdahale ettiğini dile getirmişti.


Kasedin ortaya çıkmasının ardından Paris Belediye Başkanlığı adaylığından çekilen Griveaux'nun yerine kimin geçeceği belli oldu. Macron, Sağlık Bakanı Agnes Buzyn'i aday gösterdi. Buzyn görevinden istifa ederken, yarıştaki dengeleri değiştirebilecek görev teslim töreninde, göz yaşlarına hakim olamadı.


Paris'te kıran kırana geçen seçim kampayasında en iddialı isim yüzde 24 oy oranıylya mevcut belediye başkanı İspanyol kökenli Anne Hidalgo.


Ancak Fas kökenli eski Adalet Bakanı Rachida Dati de, yüzde 20 ile ikinci sırada alıyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS