Son Dakika

KDP: "PKK 515 köyü işgal etti"

KDP: "PKK 515 köyü işgal etti"

KDP: "PKK 515 köyü işgal etti"

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) resmi bir yazılı açıklamayayınlayarak terör örgütü PKK'nın bölgedeki 515 köyü işgal ettiğini açıkladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), terör örgütü PKK'nın bölgedeki 515 köyü işgal ettiğini belirtti.

Kürdistan Demokrat Partisi'nden PKK'ya çok sert eleştiriler

KDP'nin resmi internet sitesinde yayınlanan yazılı açıklamada, "PKK tarafından köylerine el konulan vatandaşlar başka bölgelere göç etmek zorunda kaldı. Kürdistan hükümetinin gerekli hizmetleri götürmesine de izin verilmedi. Bu bölgede yaşamın kalmamasından dolayı köyler virane hale geldi" ifadelerine yer verildi.

Detaylı bir şekilde tüm köylerin isimlerinin yayınlandığı açıklamada, "Duhok vilayetinde 304, Erbil'de 177 ve Süleymaniye'de ise 34 köy PKK'nın işgalindedir" bilgisi paylaşıldı.

Söz konusu köylerin çoğu, PKK tarafından 1990'lı yıllarda KDP ve Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasındakiçatışmanın sonucu işgal edilerek, karargahlar kuruldu. Bu süreçten sonra PKK militanları, su ve ağacı bol, dağlarla çevrili olan bu köylere bölge halkının geçişine de izin vermedi.

Türkiye sınırına yakın Duhok vilayetinin Zaho ilçesi Turizm Müdürü Çiya Emin, bu bölgede bir çok turistik ve verimli köylerin PKK tarafından uzun yıllardır kullanıldığını ifade ederek, "Bir kaç defa köylüler bize resmi müracaatta bulunarak, militanların köylerden çıkarılmasını istedi. Vatandaşlar istedikleri gibi güvenli bir şekilde köylerini ziyaret edemiyor, orada bir yaşam kuramıyor" dedi.

Sınırdaki köylerin turizm için değerlendirmeyi düşündüklerini dile getiren Emin, "Bunun için bir kaç projeyi hayata geçirmek istedik. Master planı oluşturuldu ancak PKK'nin orada olmasından dolayı elimizden bir şey gelmedi. Buraların en kısa süre içerisinde boşaltılması lazım" şeklinde konuştu.