Kıbrıs görüşmelerine ara verildi

Kıbrıs görüşmelerine ara verildi

Kıbrıslı liderlerin çözüm için 5 gündür İsviçre'de sürdürdüğü müzakereler sonuçsuz kaldı. Birleşmiş Milletler gözetimindeki görüşmelerde Rum lider Anastasiadis Türk tarafının açılımları karşısında zamana ihtiyacı olduğunu söyleyerek ara istedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis, dün sabah Mont Pelerin kasabasındaki otelde yeniden bir araya gelerek, toprak kriterleri üzerindeki görüşmeleri tamamladı.


Akıncı ve Anastasiadis'in yaklaşık bir saat süren görüşmesinin ardından heyetler kendi aralarında değerlendirmeler yaptı.


Müzakerelerin en önemli dönemeci olarak gösterilen temaslar ise akşam gerçekleştirildi. Taraflar 5'li zirve tarihinin belirlenmesiyle eş zamanlı olarak harita konusunu ele almak için toplandı.


Edinilen bilgiye göre, görüşmelerin ardından Rum lider Anastasiadis, masada Türk tarafının açılımları karşısında zamana ihtiyacı olduğunu söyledi.


ABD seçimleri için: İsrail memnur, İran temkinli


Anastasiadis ayrıca Kıbrıs'a dönüp görüşmeler yapmak istediğini ifade etti.


Türk heyetinin, Rum liderin talebini kabul etmesi üzerine müzakerelere bir hafta ara verildi.


Akıncı'nın sözcüsü ise gazetecilere yaptığı açıklamada, "Anastasiadis'i bu fikrinden geri döndürmek için çok uğraş verdik ama ısrarlı olunca saygı göstermek zorunda kaldık" dedi.


Görüşmeler 20 kasım'da Cenevre'de yeniden başlayacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS