Kıbrıs'ta müzakereler başladı, kapılar aralandı

Kıbrıs'ta müzakereler başladı, kapılar aralandı

Adanın güneyine geçişte yeni bir açılım yapıldı, barikatlarda yeni uygulama başladı, "vize, kağıt, mühür" gibi işlemlere son verildi. Rum kesiminden KKTC'ye geçişte doldurulan vize formları da iptal edildi

KKTC Hükümeti'nin aldığı bir karar sonucu artık 'kimlik' belgesini gösteren yurttaşlar, ilgili görevlinin 'not alması' düzeyinde yapacağı bir işlemle güneye geçebilecek, aynı şekilde güneyden gelenler de aynı kolaylıktan yararlanacak.


Kuzey Kıbrıs'taki uygulama, böylece, güneydeki prosedüre eş bir noktaya taşındı. Yeni uygulama ile araçla geçişlerde artık araçtan inmek zorunluluğu da olmayacak.


Rum tarafından KKTC'ye geçişte ise sınırda vize formlarının yarından itibaren kalkacak. Yeni uygulama KKTC'de kuzeyden Güneye yedi sınır kapısında ayni şekilde uygulanacak. Kararlar, bu akşam gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek


Eide: "İki tarafın da iyi niyet göstergesi"


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide tarafından da yapılan açıklamada, Kıbrıs Rum tarafının mayınların temizlenmesi, Türk tarafının ise geçişlerde vizenin kaldırılması konusunda karşılıklı iyi niyet göstergesi olduğunu kaydetti.


Yorgancıoğlu bilgi verdi


KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoglu konu ile ilgili yaptığı açıklamada bulundu. Yorgancıoğlu sınır kapılarında yeni uygulama üzerinde uzun süredir çalıştıklarını kaydetti. Başbakan Yorgancıoğlu, uygulamanın iyi niyet göstergesi olduğunu da belirtti ve bu günkü KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Ve Rum Lider Nikos Anastasiadis görüşmesinde konunun masaya yatırıldığını kaydetti.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS