Kıbrıs'ta "şafak nöbeti"

Kıbrıs'ta "şafak nöbeti"

KKTC'de Kıbrıs Barış Harekatı’nın 41'inci yıldönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler sürüyor. Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı Solo Türk ile Türk Yıldızları'nın Girne’deki hava gösterileriyle renklendirdiği kutlamalar, Yavuz Çıkarma Plajı’nda yapılan geleneksel “şafak nöbeti” ile devam etti.

KKTC’de 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nda harekâtın 41’inci yılı kutlamaları çerçevesinde 19 Temmuz’u 20 Temmuz’a bağlayan gece harekâtın şehit ve gazilerini anmak için Yavuz Çıkarma Plajı’nda yapılan geleneksel “şafak nöbeti” etkinliğine çoğu genç, binlerce kişi katıldı.


Girne'de binlerce kişi ellerinde meşaleler ve bayraklarla yürüyerek şafak nöbetini tutmak üzere konvoy halinde 20 Temmuz 1974’te Türk Ordusunun adaya ilk adımını attığı Yavuz Çıkarma Plajı’na indi. Tüm katılımcılara Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Birliği tarafından sıcak çorba, etli pilav, tulumba tatlısı ve ayrandan oluşan yemek dağıtıldı.


Plaj üzerine kurulan platformda yapılan sema gösterisinin ardından 21 imamın katılımıyla zafer duası edildi. Bir hücumbot işaret fişekleri atarak çıkarma bölgesine geldi. Son olarak yapılan havai fişek gösterileri ve okunan sabah ezanı ile şafak nöbet sona erdi.Türk Hava Kuvvetleri Solo Türk ile Akrobasi Timi Türk Yıldızları’nın ayrı ayrı gerçekleşen performanslarında ise ilk gösteriyi saat 18.00’de Pilot Yüzbaşı Erhan Günar yönetimindeki F-16 Savaşan Şahin ile Solo Türk; saat 18.30’da ise 7 jet uçağından oluşan ’Türk Yıldızları’ yaptı. Solo Türk yaklaşık 25 dakika süren gösterisinde Türk savaş pilotlarının üstün cesaret ve manevra kabiliyetlerini büyük bir başarıyla sergileyerek izleyenlerin büyük beğenisini aldı. Daha sonra 7 uçaktan oluşan ’Türk Yıldızları’ ise yaklaşık 30 dakika süren gösteriler sundu.


’Türk Yıldızları’ sergilediği; 4’lü, 3’lü, 2’li ve toplu geçişlerde zaman zaman kanat açıklığı 1 metre olan tehlikeli figürler icra ederek izleyenlere heyecanlı anlar yaşattı. Türk Yıldızları gösterilerinde ayrıca Girne semalarına kalp de çizdi. Gösterileri, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, 39’uncu Mekanize Tümen Komutanı Tümgeneral Sadık Piyade, bazı üst düzey yetkililer yanında çok sayıda vatandaş ve turist izledi.Erdoğan da KKTC'ye gidecek


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı" münasebetiyle düzenlenecek tören ve etkinliklere katılmak için gideceği KKTC'de resmi törenle karşılanacak. Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşecek ve ortak açıklama yapacak.
Lefkoşa'daki Atatürk Anıtına çelenk koyacak ve anıt özel defterini imzalayacak Erdoğan, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliğini ziyaret edecek, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda geçit törenini izleyecek.


Erdoğan, daha sonra başkent Lefkoşa’da 20 Temmuz Barış ve Özgürlük kutlamaları çerçevesinde resmi geçit törenine katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tören alanında bir konuşma yapması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın akşam saatlerinde KKTC’den ayrılması bekleniyor.


TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ise KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ile görüşecek.


Kılıçdaroğlu'ndan mesaj


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 41'inci yıldönümü nedeniyle Twitter hesabından mesaj yayınladı. Kılıçdaroğlu mesajında, "Türkiye her zaman Kıbrıs Türkleri’nin güvencesi olacaktır. Kıbrıs Barış Harekatı’nda kaybettiğimiz şehitlerimizi rahmetle anıyorum" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS