KKTC'de Serdar Denktaş istifa etti!

KKTC'de Serdar Denktaş istifa etti!

KKTC Başbakan Yardımcısı Ekonomi, Turizm, Kültür veSpor Bakanı Serdar Denktaş görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Serdar Denktaş, Lefkoşa Merit Otel'de düzenlediği basın toplantısında, KKTC seçmeninin son yapılan tüm seçimlerde siyasetçiye verdiği mesajın, "değişim" olduğunu belirterek, demokrasilerde en büyük kararın halkın kararı olduğunu, halkın kararına saygı duymak zorunda olduklarını belirtti. KKTC'de reform hükümeti adı altında ve reform iddiasıyla kurulan hükümetin kamusal alanda başarı algısı olmadığını dile getiren Denktaş, yapılan birçok icraat olmasına rağmen, halkın temel değişim taleplerinin karşılanamadığını bildirdi.Sorunun bir bacağının siyaset sistemimizin kurgulanmasında ve işlevinde bir diğer bacağının ise Türkiye ile olan ilişkilerde yer aldığının yadsınamaz bir gerçek olduğunu savunan Denktaş, "Türkiye'nin hiçbir bürokratı, burada Kıbrıs Türk Halkının demokratik iradesinin üzerinde olamaz. Bazı bürokratların bu yöndeki davranış ve söylemleri çok hızlı şekilde halkımız arasında yayılmakta, zaman zaman çarpıtılmakta ve bu nedenle Kıbrıs Türk halkınınana vatana olan bağlılığında zayıf halkalar ortaya çıkmaktadır" diye konuştu.


Başbakan Davutoğlu'nu temizlikçi üniformasıyla karşıladı


KKTC ile ana vatan ilişkilerinin yıllardır istenilen düzeyde oluşturulamamasının sıkıntılarının bedelini hep KKTC siyasetçisinin ödediğine işaret eden Denktaş, "KKTC siyasetçisinin halka verdiği sözler vardır. Bu sözler doğrultusunda hedef ortaya konulması bu mekanizma tarafından engelleniyorsa, kişisel ilişkiler veya karşıt düşünceler çerçevesinde hedeflerinizin hayata geçirilmesi konusunda önünüze engeller rahatlıkla çıkarabiliyorsa bu koşullar altında hükümette oturmanın da bir anlamı yoktur" ifadelerini kullandı.


HDP'nin Kırşehir mitinginde gerginlik


KKTC'de faaliyet gösteren Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti'nin sistemin ana aktörü konumuna ulaştığını söyleyen Serdar Denktaş, kurulan sistem içinde hükümet gücüne paralel ve bazen daha da güçlü konumda görülen TC Yardım Heyeti olgusunun siyasal otoriteyi bozduğunu, dağınık bir hiyerarşik yapı oluşturduğunu ve halkın ana vatan Türkiye ile ilişkilerini bozduğunu öne sürdü.


Mevcut ortam içerisinde hükümetteki görevini yürütmeye çalışmanın bir anlamı kalmadığını kaydeden Denktaş, bütün bu sorunları tanımlayıp sonrasında yerinde oturmak kadar çelişkili bir durum olamayacağını dile getirdi. Denktaş, görevini Başbakan'a iade ederek yerine önümüzdeki günlerde belirleyeceği bir kişiyi atayacağını vurguladı. Topyekun bir istifaya giderek yeni bir kargaşa yaratmanın devlet yönetimi anlayışına ters düşeceğini söyleyen Denktaş, "Hükümette partimizi temsileden arkadaşlarımızın görevlerine devam etmeleri ve benim başkan olarak partimizin vizyon ve yenilenme çalışmalarına konsantre olup çalışmam parti MYK'sı tarafından da onaylanmıştır" değerlendirmesinde bulundu.


Erdoğan'dan Meral Akşener'e telefon!


Meclis'te 50 milletvekili bulunan KKTC Hükümeti 10 bakanlıktan oluşuyor. Hükümette ise Serdar Denktaş'ın partisi DP-UG'nin ise dört bakanlığı bulunuyor. Hükümetin büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler'in (CTP-BG) lideri Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ise cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından kurultaya gitme kararı almıştı. CTP-BG'nin yeni liderliğine ise KKTC'nin ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın aday olacağı söyleniyor.


Latif Erdoğan! Seni şerefsiz ilan ediyorum

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS