COVID-19'dan sonra ‘sıcak karantinası’: İşte ülke ülke alınan kararlar

Koronavirüs pandemisiyle hayatımıza giren sokağa çıkma yasakları ve benzer kısıtlamalar uzun yıllar bizimle kalacak gibi. Ancak bu kez virüs değil, sıcak hava önlemlerin gerekçesi olacağa benziyor.İklim uzmanlarına göre sıcaklıkları alışılmadık bölgelerde dahi rekora taşıyan sıcak hava dalgaları küresel ısınmaya bağlı olarak her yıl daha sık ve uzun süreli olarak yaşanacak.

Avrupa tarihinin en sıcak yazı 2020’de kayıtlara geçerken bu yıl da kuzey yarımkürede termometreler rekor seviyeleri gördü. İşte Hürriyet'ten Muhammed Kafadar'ın haberine göre sıcağa karşı alınan bazı tedbirler:

KKTC

Önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, aşırı sıcaklar nedeniyle 2 Ağustos-30 Eylül tarihlerinde açık havada güneş altında 12.00-16.00 saatlerinde çalışma yapılması yasaklandı.

KUZEY MAKEDONYA

Sağlık yetkilileri, işçilerin korunması için ülke çapında inşaat çalışmalarına ara verilmesi çağrısında bulundu. Bu çağrıya yanıt veren şirketler de şantiyelerde çalışmaları 11.00-17.00 saatleri arasında durdurduklarını açıkladı. Ülkede ayrıca hamileler ile 60 yaş üstü çalışanlar bu hafta sonuna kadar idari izne çıkarıldı.

YUNANİSTAN

Sıcaklıkların 44 dereceye çıkacağı bu hafta için vatandaşlar zorunlu olmayan sehayatler ve çalışmadan kaçınmaları konusunda uyarıldı.

ABD

Phoenix şehrinde inşaat işçileri güneşten kaçınmak için haziran ayından beri gündüz yerine geceleri mesai yapıyor. Önceki ay aşırı sıcaklardan ötürü en az 116 kişinin öldüğü Oregon’da ise işçiler, sağlıklarının korunması için çalışma alanlarında yeni standartların belirlenmesini talep ediyor.

KATAR

Haziran'dan Eylül'e kadar 10.00-15.30 saatleri arasında açık alanlarda çalışmak yasaklandı. Ayrıca çalışma alanlarında sıcaklığın 32 dereceyi geçmesi halinde işe ara verilmesi kararlaştırıldı.

BAHREYN

Haziran ile ağustos döneminde gün ortası çalışma yasağı uygulanıyor. Kural ihlali durumunda işletmeye, çalışan her işçi için 2652 dolar para cezası kesiliyor.

BAE

Eylül ayına kadar saat 12.30-15.00 arasında çalışmaya izin verilmiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS