Koronavirüs kabusunda ülke ülke son durum ne?

Koronavirüs kabusunda ülke ülke son durum ne?

Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) dünyayı alarma geçirdi. Virüs, dünya genelinde 82 bin 164 kişiye bulaştı. Salgında hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bin 768'e ulaştı. Peki İran'da ve İtalya'da büyük hızla ilerleyen koronavirüs hangi ülkelere yayıldı, son durum nedir?

İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde görülen koronavirüs (Covid-19) tüm dünyada ürkütücü bir hızla yayılıyor. Virüs son 1 haftada Çin ile beraber İtalya ve İran'ı da etkisi altına aldı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise Salı günü ilk kez bir günde Çin dışında daha fazla yeni koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.


gisanddata.maps.arcgis.com adlı sitede yer alan anlık güncellemelere göre bugün itibariyle 82 bin 164 vaka olduğu ve toplamda 2 bin 801 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.


Sitedeki verilere göre 82 bin 164 vakanın 78.497'si Çin'de görülüyor. Yine aynı şekilde resmi rakamlara göre ölümlerin 2 bin 801 ölümün 2.744'ü Çinlilerden oluşuyor.Virüsün merkezi olan Çin'den sonra en çok ölüm İran'da


Çin'den sonra virüs kabusunu en çok yaşayan ülkeler İran ve İtalya. İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kianush Jahanpur Çarşamba günü devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, ölü sayısının 19'e yükseldiğini, toplamda 139 kişide ise koronavirüs vakası tespit edildiğini belirtti. Böylelikle virüsün ilk ortaya çıktığı Çin'den sonra koronavirüsten ölümün en fazla yaşandığı ülke oldu.


İran'dan sonra gelen İtalya'da ise Covid-19 salgınından yaşamını yitirenlerin sayısı 12 olarak açıklandı.  Hastalığın tespit edildiği kişi sayısının 374'ü bulduğu belirtilirken virüsün ilk kez ikisi 10, diğerleri 4 ve 15 yaşındaki 4 çocuğa da bulaştığı da kaydedildi.


Vaka sayısında Güney Kore 


Çin'den sonra en fazla vakanın görüldüğü ülke ise 1.595 ile Güney Kore.


Güney Kore'yi sırasıyla 453 ile İtalya, 189 ile Japonya, 139 ile İran, 93 ile Singapur, 91 ile Hong Kong, 60 ile ABD, 40 ile Tayland, 33 ile Bahreyn, 32 ile Tayvan, 27 ile Almanya, 26 ile Kuveyt, 23 ile Avustralya, 22 ile Malezya, 18 ile Fransa, 16 ile Vietnam, 13 ile İspanya, BAE ve İngiltere, 11 ile Kanada, 10 ile Makao, 5 ile Irak, 4 ile Umman, 3 ile Filipinler ve Hırvatistan, 2 ile İsrail, Rusya, Lübnan, Finlandiya, Pakistan, İsveç ve Avusturya takip ediyor.


Afganistan, Nepal, Kamboçya, Cezayir, Belçika, Finlandiya, İsveç, Norveç, Hırvatistan, Gürcistan, Makedonya, İsviçre, Brezilya, Romanya, Mısır, Yunanistan, Sri Lanka ve Danimarka ve Estonya'da da 1'er vaka bulunuyor. 


Gerçek zamanlı güncellemelerin yapıldığı sitede koronavirüsün dünya üzerinde şu ana kadar 50 ülkeye yayıldığı görülüyor.


Uzmanlar, solunum yoluyla bulaşan hastalıktan kendini koruması için mutlaka maske takılmasını öneriyor ve hasta olduğu düşünülen kişilere yaklaşılmamasını, ellerin mutlaka sık sık yıkanmasını tavsiye ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS