Koronavirüse karşı ortak politika belirlenemedi

Video: Koronavirüse karşı ortak politika belirlenemedi

Avrupa Birliği liderleri, koronavirüsün ekonomik etkilerine karşı ortak bir politika belirlemek için bir toplantı gerçekleştirdi. Ancak liderler arasında bir uzlaşma sağlanamadı. Avrupa Parlamentosu ise olağanüstü toplantı yaparak koronavirüse karşı 37 milyar euroluk fon paketi onayladı

Avrupa Birliği liderleri, koronavirüse karşı ortak bir ekonomi politikası belirlemek için telekonferasla bir toplantı gerçekleştirdi. 27 Avrupa ülkesi liderinin katıldığı toplantı yaklaşık 6 saat sürdü.

Avrupa ülkelerinin koronavirüse karşı ortak bir borçlanma mekanizması kurması gibi önerilerin dile getirildiği toplantıda bir uzlaşı sağlanamadı. Toplantıdan sonra açıklama yapan Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, iki hafta sonra yeniden toplanarak yeni teklifleri değerlendireceklerini söyledi. Avrupa Birliği ülkelerinin ortak hareket etmesi gerektiğini de söyleyen Michel, hiçbir ülke bu krizi tek başına yenemez dedi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ise, üye ülkeler arasında mal ve ürün geçişlerinin engellenmemesini istedi. Tek pazarın kesintiye uğramaması gerektiğine işaret etti.

Öte yandan Avrupa Parlamentosu da Koronavirüs'e karşı hazırlanan paketi görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Toplantıda 37 milyar euro'luk fon paketi onaylandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS