Kraliyet çiftinin 'yeni hayatları' başlıyor: Kamu bütçesinden pay alamayacak, unvan kullanmayacaklar

İngiltere'de Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle'ın Kraliyet ailesinin 'üst düzey' üyeliğini bırakacaklarını açıklaması dünya basınında adeta şok etkisi yaratmıştı. Kraliçe II. Elizabeth adına yapılan yazılı açıklamada, aile içinde yapılan görüşmeler sonucunda varılan anlaşmayla Harry ile Meghan'ın aile üyesi olarak resmi görevlerini bırakacakları ve kraliyete ait HRH unvanlarını kullanmayacakları duyuruldu.İngiltere'de Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle'ın Kraliyet ailesinin 'üst düzey' üyeliğini bırakacaklarını açıklamıştı.

Olayın ardından Kraliçe II. Elizabeth, Prens Charles, Prens William ve Prens Harry ile acil bir toplantı yapmış, ardından torunu ve ailesinin bu kararını onayladığını duyurmuştu.

Bu kararla da çift zamanlarını dönüşümlü olarak Kanada ve İngiltere de geçirme kararı almıştı.

Meghan Markle ve Prens Harry'in resmi Instagram hesaplarından yapılan paylaşımda Kraliçe Elizabeth'in yazdığı mektuba yer verildi ve sürece dair birçok soru netleşti.
Kraliçe II. Elizabeth, yaptığı resmi duyurusunda torunu Harry ve Meghan'a desteğinin devam edeceğini belirterek, "Harry, Meghan ve Arhie her zaman ailemin sevilen üyeleri olarak kalacak. Son iki sene boyunca tecrübe etmek durumuna kaldıkları zorlukları gördüm ve onlara daha bağımsız bir hayat diliyorum. Bugüne kadar ülke için yaptıkları işlerden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Meghan'ın kısa sürede ailemizin bir parçası olduğu için de onunla gurur duyuyorum. Tüm ailem ümit ediyor ki, bugünkü sözleşmeyle birlikte diledikleri gibi mutlu ve huzurlu yeni bir hayata başlarlar" ifadelerini kullandı.

Resmi duyuruda çiftin bundan sonraki yaşamına dair detaylar da netleşti.

Duyuruya göre Sussex çifti artık kraliyet unvanlarını Kraliyet Ailesi'nin üyesi olmadıkları için kullanmayacaklar. Çift HRH (his/Her royal highness) hazretleri olarak değil yalnızca Meghan, Duchess of Sussex ve Harry, Duke of Sussex olarak anılacaklar.

İngiltere'deki evleri olan Frogmore Cottage'ın restorasyonu için harcanan ve vergi mükelleflerinden alınan 2,4 milyon sterlinlik masrafı geri ödemeyi istediklerini belirttiler. Çiftin evin restorasyonuna harcadığı para İngiltere'de büyük tepki çekti.

Çift artık Kraliyet üyesi olarak sayılmayacağından, buradaki görevleri için kamu bütçesinden de almayacaklar.

Açıklamada belirtilmeyen tek detay ise güvenlik düzenlemeleri...

Güvenlik hizmetleri kamu fonundan alındığı ve çiftin bu fondan yararlanamayacağından dolayı nasıl bir çözüm bulunacağı henüz kesin değil.

Çiftin 'yeni hayatının' 2020 baharında başlaması bekleniyor.

Sussex Düşesi Meghan, Afrika turu esnasında yayınlanan bir röportajında uğradığı baskılara ilişkin konuşmuş ve 'çoğu insan iyi olup olmadığımı sormadı bile' demişti.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS