Kremlin'den Erdoğan'ın ziyareti sonrası açıklama

Kremlin'den Erdoğan'ın ziyareti sonrası açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretine ilişkin açıklama yapan Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye konusunda Türkiye ve Rusya'nın yaklaşım farklılıklarının devam ettiğini belirterek, "Ancak şu anda iki tarafın da Suriye'deki durumun normalleşme çizgisinden uzaklaşarak daha da kötüye gittiği konusundaki endişeleri paylaştığını söyleyebiliriz" dedi.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesinde, Suriye ve doğalgaz konularının gündeme geldiğini açıkladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesinin ardından, Rus basınına değerlendirmelerde bulunan Peskov, "(Suriye konusunda) görüş alış verişinde bulunuldu. Bu konuya yaklaşımlarımızdaki farklılıklar devam ediyor. Ancak şu anda iki tarafın da Suriye'deki durumun normalleşme çizgisinden uzaklaşarak daha da kötüye gittiği konusundaki endişeleri paylaştığını söyleyebiliriz" dedi.


Suriye Rus insansız hava araçlarıyla vurdu


Peskov, iki ülke arasındaki ticaret hacminin azalmasına rağmen, Rusya'nın Türkiye'nin ikinci ekonomik ortağı olmaya devam ettiğini belirterek, "Görüşmede doğalgaz konusu değerlendirildi. Gündemimiz oldukça yoğun. 1 Kasım seçimleri çalışmaları birazcık yavaşlatıyor" diye konuştu.


Görüşmede Türk akımı doğalgaz boru hattı konusunda bir anlaşmaya varılıp varılamadığı şeklindeki soruyu yanıtlayan Peskov, "Çalışmalar sürüyor. Ortak bir anlayış var. Bu oldukça zor ve kapsamlı bir çalışma. Her şey sırasıyla ilerliyor" ifadesini kullandı.


Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'in yıl sonuna kadar Türkiye-Rusya Üst Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı kapsamında tekrar bir araya geleceği bilgisini verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS