Küba'ya Fidel Castro'nun cenazesine gitmek için devrik lider izin istedi

Küba'ya Fidel Castro'nun cenazesine gitmek için devrik lider izin istedi

Yemen'in devrik Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in, Küba devriminin lideri Fidel Castro'nun resmi cenaze törenine katılmak üzere Küba'ya gitmek için Birleşmiş Milletler'den (BM) izin talep ettiği bildirildi.

Yemen'in eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, Küba lideri Fidel Castro'nun cenazesine gitmek için BM'den izin istedi.


Fidel Castro'nun neredeyse hiç bilinmeyen 25 fotoğrafı


Salih'in partisi Genel Halk Kongresi'nin (GPC) resmi internet sayfasında yer alan habere göre, eski Cumhurbaşkanı Salih'in "Küba devriminin komutanı ve büyük direniş lideri" olarak vasıflandırdığı Fidel Castro'nun ölümünün ardından taziye için Küba'ya gitmek üzere BM'den izin talep ettiği
kaydedildi.


Siyasiler Castro'nun ardından ne dedi?


Salih, Castro'yu "emperyalizme, feodalizme ve gerici güçlere karşı mücadele eden 20. yüzyılın son devi ve küresel kurtuluş hareketlerinin öncüsü" olarak nitelendirdi.


Husilerle birlikte Yemen hükümetine "darbe" yaptığı gerekçesiyle BM tarafından bazı yaptırımlar uygulanan Salih'in, Nisan 2015 tarihli 2216 sayılı BM kararına göre mal varlıkları dondurulmuş ve kendisine yurt dışına çıkış yasağı getirilmişti.


Naaşı krematoryumda yakılacak olan Castro'nun külleri, 4 Aralık'ta düzenlenecek cenaze töreniyle Santiago de Cuba'daki Santa Ifigenia mezarlığında toprağa verilecek.


Küba Devlet Başkanı Raul Castro, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, ağabeyi Fidel Castro'nun cuma gecesi yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS