Kürkçü: ''Kürt enerjisi Ortadoğu'yu değiştiriyor''

Kürkçü: ''Kürt enerjisi Ortadoğu'yu değiştiriyor''

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, partisinin Türkiye'nin demokratik güçleriyle Kürtlerin özgürlük güçlerini bir araya getirmeyi başardığını belirterek, "HDP artık sadece bir Kürt hareketi değil, Türkiye'nin bütün ezilenlerinin ortak hareketi ortak mücadele alanıdır" dedi. Kürkçü, Yunanistan'da Radikal Sol İttifak'ın (SYRIZA) davetlisi olarak geldiği Atina'da 8. Uluslararası Direniş Festivali'ne katıldı.

Kürkçü, festivalin son gününde "Umutsuzluk ile Umut Arasındaki Mahallemiz" başlıklı oturumda yaptığı konuşmada, Pasifik'ten Atlantik'e kadar olan bölgenin emperyalist güçlerin hakimiyeti ve buna karşı direnen toplumsal güçler arasındaki eşitsizlik nedeniyle umutsuzlukla çalkalandığını söyledi.Umutsuzlukların kaynağında ABD'nin her türlü araçla sürdüre geldiği savaşlar, katliamlar ve soykırımlar bulunduğunu belirten Kürkçü, "Ama umut da her yerde var. Umutla umutsuzluk bölgemizde kol kola dolaşıyor" ifadelerini kullandı. Kürkçü, SYRIZA'nın, Yunanistan'da elde ettiği başarısının bölgede büyük heyecan yarattığına vurgu yaparak, "SYRIZA'nın Alman emperyalizmi ve iç sömürücü güçlere karşı kazandığı büyük başarı hem Türkiye'de hem Kürdistan'da hem de tüm bölgede çok büyük bir heyecana yol açtı. Suriye'yi bir uçtan bir uca kat eden kan banyosunun içinden Kürtler kendi özerkliklerini yerel demokrasi ile taçlandırarak çıkmayı başardılar." diye konuştu.


Ertuğrul Kürkçü, HDP'nin seçimlerdeki başarısının altında "Kürt enerjisinin Ortadoğu'yu baştan başa değiştirmesinin" bulunduğunu söyledi. Son zamanda Türkiye'deki Alevi vatandaşların da HDP'ye olan bakış açılarının değiştiğini savunan Kürkçü, şöyle konuştu: "Kürtlerin özgürlük mücadelesine bugüne kadar şüpheyle bakan Türkiyeli Aleviler de aslında biricik seküler gücün, biricik laik gücün Kürtlerin devrimci hareketi olduğuna bugün her şeyden daha çok inanıyorlar. HDP'nin başarısında bu iki muhalefet dinamiği, yani Türkiye'nin özgürlükçü laik ve insan hakları peşindekoşan mücadelesiyle Kürtlerin özgürlükçü mücadelesini bir araya getirmek ve buradan barışçı politika üretebilmek yatıyor. HDP artık sadece bir Kürt hareketi değildir, Türkiye'nin bütün ezilenlerinin ortak hareketi, ortak mücadele alanıdır. Kürdistan'da Adalet ve Kalkınma Partisi sıfırlanmıştır. Artık, sadece bir tabela partisidir. Ama Türkiye'nin batısında, HDP, Türkiye'nin demokratik güçleriyle Kürtlerin özgürlük güçlerini bir araya getirmeyi başarmış ve çok önemli bir başarı kazanmıştır. İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin ve Adana'da kazanılan başarı en az Kürdistan'daki başarı kadar HDP'nin yıldızını parlatmaktadır.''
Kürkçü, Kürtlerin Suriye'de ve başka yerlerde sürdürdüğü mücadelesinin IŞİD karşıtı bir karakter kazandığını ifade ederek, bunun Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da seküler bir özgürlük mücadelesinin mümkün olduğuna dair çok önemli bir kanıt sayıldığını ileri sürdü.


Arap devrimlerinin ve SYRIZA ile Podemos'un Avrupa'da estirdiği rüzgarların bölgede umut yarattığını belirten Kürkçü, "Despotlar ve mezhepçiler karşısında yenilginin bir kader olmadığını ispatlamaya başladığımız için kendimizle övünebiliriz. Çünkü halkların böyle bir umuda sarılmaya ihtiyaçları vardı. Umutsuzluğu artık Amerikalılara bıraksak hepimiz için çok daha iyi olur" diye konuştu.


Atina temasları kapsamında bugün bazı SYRIZA üst düzey yetkilileriyle bir araya gelecek olan Kürkçü akşam saatlerinde Türkiye'ye hareket edecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS