Kuş gribi Avrupa'ya sıçradı: 130 bin tavuk itlaf ediliyor

Kuş gribi Avrupa'ya sıçradı: 130 bin tavuk itlaf ediliyor

Çekya’nın Pardubice kentine bağlı Slepotice kasabasında, kuş gribi (H5N8) nedeniyle yaklaşık 7 bin hindi ve 130 bin tavuğun itlafına başlandı. Kuveyt, kuş gribi vakalarının görüldüğü Suudi Arabistan'dan tavuk ithalatını geçici olarak durdurma kararı aldı.

Çekya Radyosu’nun haberinde, ülkenin doğusunda yer alan Slepotice kasabasındaki bir çiftlikte önceki gün kuş gribi salgınının tespit edildiği, kuş gribi virüsü bulaşmış hayvanların itlaf edilme işlemine başlandığı bildirildi.


Haberde, virüs bulaşan yaklaşık 7 bin hindi ve 130 bin tavuğun, 21 Şubat Cuma gününe kadar tamamen itlaf edileceği ifade edilirken söz konusu çiftliğin karantinaya alındığı belirtildi.


Ülkede 3 yıl sonra yeniden kuş gribi vakasının tespit edilmesinin kaygılara yol açtığı vurgulanan haberde, uzmanların, kuş gribinin tespit edildiği bölgedeki diğer çiftliklerde, kanatlı hayvanlara yönelik de testler yaptığı kaydedildi.


KUVEYT, SUUDİ ARABİSTAN'DAN TAVUK İTHALATINI DURDURDU
 
Kuveyt Tarım İşleri ve Balık Kaynakları Kamu İdaresinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'dan tüm kanatlı hayvanlar ve etlerinin yanı sıra yumurta ithalatının durdurulduğu ifade edildi.


Açıklamada, ithalat yasağı kararının kuş gribi tehlikesine karşı önlem amacıyla alındığı belirtildi.  


Dünya Sağlık Örgütü, şubat ayının başında yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'daki çiftliklerde kuş gribi (H5N6) vakasına rastlandığını duyurmuştu.


Ülkenin Sudeyr bölgesinde kuş gribi salgını görüldüğü ifade edilen açıklamada, hastalık nedeniyle 22 bin 700 kanatlı hayvanın öldüğü ve 358 bin kanatlı hayvanın ise itlaf edildiği bilgisine yer verilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS