Kuzey Kore, ABD'nin gizli savaş planlarını çaldı

  1. Dünya
Kuzey Kore, ABD'nin gizli savaş planlarını çaldı

AFP haber ajansı, Kuzey Koreli hackerların Eylül ayında Güney Kore'nin askeri ağına sızarak savaş planlarının da dahil olduğu birçok hassas ve gizli bilgiyi çaldığını öne sürdü.AFP haber ajansına konuşan Güney Kore hükümeti meclis üyesi Rhee Cheol-Hee, Eylül ayında Kuzey Koreli hackerların Güney Kore'nin askeri sistemine sızarak 235 GB'lik gizli askeri bilgilerini çaldıklarını söyledi.
Çalınan bilgilerin içerisinde bir çok operasyon planı dahil olmak üzere Amerika ve Güney Kore'nin Kim Jong-Un'a karşı yürütecekleri operasyonel bilgilerinde bulunduğu kaydedildi.
Bir süre önce ABD Başkanı Trump'ın Kuzey Kore ile olan diplomatik temasların tamamıyla askıya alınacağının sinyalini verip, "Anlaşmazlığın sadece bir çözümü olduğunu ve bununda askeri çözümler adı altına masada bulunduğunu" söylemesinin hemen ardından açığa çıkan bu siber soygun, Kore yarımadasındaki tansiyonu ciddi şekilde yükselteceğe benziyor.
Güney Kore hükümeti yetkililerine göre Kim Jong-Un'un emrinde 6 bin 800 kişilik bir siber saldırı ekibi görev yapıyor.

Öte yandan, 2014'den itibaren Guney Kore'de yaşanan siber saldırılarının nedeninin Kim Jong-Un'a bağlı saldırı ekibinin olduğu öne sürülüyor.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS