Kuzey Kore uydu fırlatacağını açıkladı

Kuzey Kore uydu fırlatacağını açıkladı

Kuzey Kore Birleşmiş Milletler'e 8-25 Şubat tarihleri arasında bir uydu fırlatacağını duyurdu. Japon kaynaklardan yakın zamanda geçen raporlarda Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze deneme ihtimali olduğu iddia edilmişti.

Kuzey Kore Şubat ayında uzaya bir uydu göndereceğini duyurdu. ABD'li ve Japon yetkililer geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamalarda uydu görüntülerine dayanarak Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze tesi yapabileceği uyarısında bulunmuştu.


Kuzey Kore'de flaş gelişme


Kuzey Kore Ocak ayında bir nükleer deneme gerçekleştirmiş ve tüm dünyadan büyük tepki çekmişti.


ABD'den çok sert tepki


ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore’nin uzaya yeni bir uydu fırlatacağını açıklaması üzerine Birleşmiş Milletler’e (BM) çağrıda bulunarak, Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar uygulanması gerektiğini bildirdi.


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında,Kuzey Kore’nin BM’ye 8-25 Şubat tarihlerinde bir uydu fırlatacağını duyurmasına ilişkin konuştu.


Kirby, bu konuda BM’ye önemli bir rol düştüğünü vurgulayarak, “Sert ve yeni yaptırımlar uygulanmalı” dedi. Kirby, “Kuzey Kore’nin yaptığı açıklama, BM’nin kurallarını umursamadıklarını uluslararası topluma gösteren çok net bir mesajdır” ifadesini kullandı.


ABD'li ve Japon yetkililer önceki hafta, uydu görüntülerine dayanarak yaptıkları açıklamalarda Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze testi yapabileceği yönünde uyarılarda bulunmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS