Kuzey Koreli istihbaratçı albay Güney'e iltica etti

Kuzey Koreli istihbaratçı albay Güney'e iltica etti

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ülke tarihinin en üst düzey ihanetine uğradı. Seul yönetimi Kuzey Koreli istihbaratçı albayın kaçarak Güney'e sığındığını açıkladı. İstihbaratçı albayın ilticasının 1950'den bu yana yaşanan en üst düzeydeki kaçış olduğu bildirildi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı ve Birleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, geçen yıl ülkeye iltica eden albayın, Kuzey Kore'nin istihbarat kurumu Genel Keşif Bürosunda çalıştığı belirtildi.


Trump: 'Kendinizi bu manyaktan koruyun'


Daha önce Güney Kore'ye sığınan Kuzeyli askerlerin bulunduğu ancak ülkesinde casusluk operasyonlarını yürüten albayın Güney'e sığınan en üst rütbeli Kuzey Koreli olduğu kaydedildi.


Çin'in Ningbo kentinde bir restoranda çalışan Kuzey Koreli 13 işçinin Güney Kore'ye sığınmasından üç gün sonra yapılan açıklamada, albayın kimliği ve iltica sebebiyle ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi.


Seul hükümeti kayıtlarına göre, 1950-53 Kore Savaşı'nın bitmesinden bu yana, ülkedeki açlık ve Pyongyang yönetiminin izlediği acımasız siyasetten kaçan 29 bin Kuzey Koreli, Güney Kore'ye iltica etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS