Kuzey Kore'nin en büyük destekçisi Çin'den önemli çağrı

  1. Dünya
Kuzey Kore'nin en büyük destekçisi Çin'den önemli çağrı

Çin'de yayımlanan devlet gazetesi Global Times, Kuzey Kore ABD'yi tehdit eden bir saldırıyı ilk başlatan taraf olursa, Çin'in tarafsız kalması gerektiğini yazdı.Bu tavır, en büyük müttefiki Çin olan Pyongyang'ın Pasifik Okyanusundaki Amerikan adası Guam'ın yakınına füze fırlatma planlarına karşı bir uyarı olarak görülüyor.
Yazının bugün yayımlanmasından önce ABD Başkanı Donald Trump dün, daha önce Kuzey Kore'ye karşı "ateş ve öfke" karşılığı verileceği yolundaki sözlerinin belki de yeterli olmadığını söyledi.
Trump dün yaptığı bir konuşmada, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un hakkında, "Guam'da ne yapacağını bir görelim bakalım. Guam'da bir şey yaparsa Kuzey Kore'de dünyada hiç kimsenin bugüne kadar görmediği şeyler olur" dedi.
 Kuzey Kore'nin en yakın destekçisi ve ticaret ortağı olan Çin, krizin başından beri taraflara sükunet tavsiye ediyor. Çin hem Kuzey Kore'nin üst üste yaptığı nükleer ve füze denemelerini hem de Güney Kore ve ABD'nin ortak askeri tatbikatlar yapmak gibi gerilimi artıran tavırlarını eleştiriyor.
Global Times makalesinde, "Çin, eğer Amerikan toprağını tehdit eden füzeleri ilk fırlatan Kuzey Kore olur ve ABD buna karşılık verirse, tarafsız kalacağını Kuzey Kore'ye açıkça ifade etmelidir" dedi.
"Eğer ABD ve Güney Kore saldırılar yaparak Kuzey Kore'de rejimi devirmeye ve ülkenin siyasi yapısını değiştirmeye kalkarlarsa, Çin bunu yapmalarına engel olacaktır."
Kuzey Kore'nin devlet haber ajansı KNCA, Pyongyang'ın Guam adası yakınına dört orta menzilli füze fırlatma planlarının, Ağustos ortasında hazır olacağını duyurmuştu.
Gergin ortamda askeri tatbikatlar yapılıyor
Amerikan ve Japon birlikleri dün Japonya'nın kuzeydeki Hokkaido adasında, 18 gün sürecek ve topçu füze atışları gibi gerçek mühimmatla yapılacak bir tatbikata başladılar.
Tatbikata 3,500 asker katılıyor. ABD ile Japonya'nın düzenli olarak her yıl yaptığı bu tatbikatın yanı sıra iki ülke 21 Ağustos'ta başlayacak ve 30,000 Amerikan askerinin katılacağı "Ulchi özgürlük koruyucusu" adlı bir ortak tatbikata daha başlayacaklar.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS