Kuzey Kore'nin eski Savunma Bakanı öldü

Kuzey Kore'nin eski Savunma Bakanı öldü

Güney Kore'nin 2010'da 50 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan iki saldırıdan sorumlu tuttuğu Kuzey Kore'nin eski Savunma Bakanı Kim Kyok Seek'in öldüğü bildirildi.

Kuzey Kore'de yayımlanan Rodong Sinmun gazetesi, solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gören 77 yaşındaki Kim'in hastanede öldüğünü duyurdu.


Güney Kore, 26 Mart 2010'da "Cheonan" savaş gemisinin batmasından Kuzey Kore'yi sorumlu tutmuştu. Seul yönetimi, 46 Güney Koreli denizciye mezar olan geminin Kuzey Kore'ye ait bir denizaltıdan atılan torpidoyla vurulduğunu ileri sürmüş, Pyongyang ise iddiaları reddetmişti.


Kuzey Kore tatbikata kızdı, füze fırlattı


Kuzey Kore'den gemisavar füzesi denemesi


Kuzey Kore yönetimi Obama'ya 'maymun' benzetmesi yaptı


Birkaç ay sonra da Kuzey Kore, Güney Kore'ye ait gemilerin karasularını ihlal ettiğini ileri sürerek Yeongpyeong adasını bombalamıştı. İkisi asker 4 kişinin öldüğü, 5 askerin de yaralandığı olayın ardından Güney Kore ordusunu alarma geçirmiş ve F-16 uçaklarıyla yarımadanın kuzeyini bombalamıştı.


Güney Kore, her iki saldırının emrini dönemin 4. Kolordu Komutanı Kim'in verdiğini ileri sürüyordu.


Kim, Kuzey Kore'de 2012'de de savunma bakanı oldu. Ülkenin genç lideri Kim Jong un, Kim'i Mayıs 2013'te Genelkurmay Başkanı olarak atamış ancak birkaç ay sonra Kim'i görevden alarak yerine Ri Yong Gil'i getirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS