Lavrov: "Polonya, Ukrayna topraklarına yerleşmeye başladı"

Lavrov: "Polonya, Ukrayna topraklarına yerleşmeye başladı"

Lavrov: "Polonya, Ukrayna topraklarına yerleşmeye başladı"

Moskova-Varşova hattındaki gerilim, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'nın Rusya Devlet Başkanı Putin'in Hitler'e benzetmesi ile yükselişe geçti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Polonya’nın ‘Ukrayna topraklarına aktif bir biçimde yerleşmeye başladığını’ iddia etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Vladimir Putin’i Adolf Hitler’e benzettiklerini söyleyen Polonyalı siyasetçilerin söz konusu görüşü sorulunca, “Onlara tarih öğrenmelerini ve Polonya tarihinin temelini oluşturan olayları okumalarını tavsiye ederim” dedi.

Sputnik Türkçe'nin haberine göre Lavrov, Ukrayna lideri Vladimir Zelenski’nin Putin ve Rus siyasetçiler hakkında yeni yaptırım kararları almış olmasını ise ‘bir çocuğun kendi kendini eğlendirmek için yaptığı şeyler’ olarak tanımladı. Ukrayna’nın yaptırım kararını ciddiye almadıklarını ve karşı yaptırım kararı alacak kadar önemsemediklerini ekledi.

Lavrov, Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrol ettiği Donetsk bölgesindeki mahkemede, Ukrayna’da hükümet güçleri yanında savaşan yabancı savaşçılara verilen idam cezalarına yönelik ise, “Şu an bu süreçler DHC yasalarına göre ilerletiliyor, zira söz konusu olan suçlar DHC topraklarında işlenmiştir” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı, “Geri kalan her şey spekülasyondur. DHC’nin mahkeme ve hukuk sisteminin işleyişine karışmanın doğru olduğunu düşünmüyorum” diye ekledi.

Ukrayna’nın Donetsk bölgesindeki Rus ayrılıkçısı yönetim, Ukrayna saflarına katılan ikisi İngiliz biri Faslı 3 yabancı askeri idam cezasına çarptırdı.

 

DONETSK’TE 3 YABANCI ASKERE İDAM CEZASI

Nisan ayında Mariupol’de Ruslara teslim olan İngiliz vatandaşları Aiden Aslin, Shaun Pinner ile martta teslim olan Faslı Saaudun Brahim, “Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin anayasal düzenini devirmeyi ve iktidarı ele geçirmeyi amaçlayan eylemler” suçundan idama mahkûm edildi. İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss kararın “kesinlikle hiçbir meşruiyeti olmadığı” değerlendirmesinde bulundu. İdam kararının uygulanması beklenmezken, Rusya’nın, Kiev’e yoğun silah yardımı yapan İngiltere’yi baskı altında bırakmak için bu hamleyi yaptığı değerlendiriliyor.

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko'dan Polonya'ya suçlama:

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko'dan Polonya'ya suçlama: