Londra'da on binler ırkçılık ve İslam karşıtlığına hayır dedi

Londra'da on binler ırkçılık ve İslam karşıtlığına hayır dedi

İngiltere'nin başkenti Londra'da onbinlerce kişi, ırkçılığa, faşizme, semitizme ve İslam karşıtlığına hayır demek için Trafalgar Meydanı'nda toplandı.

Yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı gösteride, Avrupa'nın sığınmacı ve göçmenlere sınırlarını kapatması da protesto edildi.


Stand Up For Racism (Irkçılığa Karşı Koy ) sivil toplum örgütünün organize ettiği "Sığınmacıları kabul ediyoruz Irkçılığa, İslam ve Semitizm ve Faşizme karşı ayakta dur" adlı protesto gösterisine İngiltere'de faaliyet gösteren, Sığınmacılar Birliği, Britanya Müslüman Birliği, Eğitimciler Sendikası, Savaşa Karşı Dur De Koalisyonu, Yeşiller Partisi, Siyah Aktivistler Girişimi'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda dernek, sendika ve sivil toplum örgütü destek verdi.


BBC binasının bulunduğu Oxford Street'de başlayan yürüyüş, Trafalgar Meydanı'nda sona erdi. Göstericiler burada ırkçılık ve faşizm karşıtı slogan atarak ellerinde "sığınmacılara kapımız açık" "savaşı durdur" "İslam karşıtlığına son ver" ırkçılığa ve faşizm son ver" yazılı pankartlar taşıdı.


Protesto gösterisinde ayrıca aralarında Oscar ödüllü oyuncu Vanessa Redgrave, İşçi Partisi milletvekili Diane Abbott, milletvekilleri Claude Moraes, Jean Lambert, komedyen Jeremy Hardy, Yeşiller Partisi'nde Yusuf Hassan'ın da bulunduğu çok sayıda siyasetçi, akademisyen ve gazeteci konuşma yaparak göçmen karşıtı ırkçı bir politika izleyen hükümetleri ve liderleri eleştirdiler.


Polisin müdahale etmediği gösteri konuşmaların ardından sona erdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS