Londra'nın dondurucu göletinde yüzme yarışı

Londra'nın dondurucu göletinde yüzme yarışı

İngiltere'nin başkenti Londra'da Noel sabahı birçok kişinin sıcak yataklarında uyuduğu saatlerde 70 kişi, aralık ayının dondurucu soğuğuna aldırmadan buz gibi soğuk suda yüzme yarışı yaptı.

Başkentin ünlü Hyde Park'ında bulunan ve adını parkın göletinden alan
Serpentine Yüzme Kulübü tarafından düzenlenen "Peter Pan Kupası" yüzme yarışı için 70 yüzücü, destekçileri ve turistler Noel sabahı bir araya geldi.

Parkın müdavimi kuğu ve ördeklerle 100 metrelik yarışı tamamlamak için
göletin dondurucu soğukluktaki suyuna atlayan her yaş grubundan 70 yarışmacı, 150. kupa için kulaç attı. Yarış günü su sıcaklığı 4, hava sıcaklığı da 5 derece ölçüldü.

Yarışın en genç yüzücüsü 13 yaşındaki Lily, iki yıldır donmaya yüz tutmuş gölette yüzdüğünü söyledi. Çocukluğundan beri Serpentine'a ailecek geldiklerini ifade eden Lily, "Evet, su soğuk ancak belli bir süre sonra vücut alışıyor" dedi.

Serpentine Yüzme Kulübü'nün en yaşlı üyesi 90 yaşındaki Alan Lacy ise
1948'den beri şehrin merkezinde bulunan gölette yüzdüğünü belirtti.

1964 ve 2003 yıllarında "Peter Pan Kupası"nı kazandığını belirten Lacy, artık yarışlara katılmadığını ancak Serpentine'ın dondurucu derecede soğuk suyunda yüzmekten hoşlandığını söyledi.

150. "Peter Pan Kupası"nı son 3 yıldır her Noel sabahı yarışa katılan
Avustralya vatandaşı Kristie McIntyre adlı yüzücü kazandı.

1864 yılından beri her yıl Noel sabahı düzenlenen etkinliğe katılabilmek için yarışmacıların standart mayo giymeleri gerekiyor.

Yarışın, İngiliz yazar James Barrie'nin ünlü Peter Pan romanının 1904
yılında Londra tiyatrolarında sahnelenmesinin şerefine, birinci gelen yüzücüye Peter Pan kupası hediye edilmesinin ardından, "Peter Pan Cup" adıyla geleneksel hale geldiği belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS