Macaristan'ın yarım milyonluk teklifini reddetti

Macaristan'ın yarım milyonluk teklifini reddetti

Sığınmacılara karşı sert önlemler alan Macar hükümeti, Almanya'da yaşayan bir Türkiye vatandaşından büyük bir insanlık dersi aldı. Almanya'nın başkenti Berlin'de faaliyetlerini sürdüren ve sığınmacıların geçişlerini engellemek için Macaristan'dan gelen toplam 500 bin avroluk jiletli tel talebini reddeden Türkiye asıllı şirketi Mutanox'un sahiplerinden Murat Ekrek, şirketlerin de duygusal yönlerinin bulunduğunu insanların bilmesi gerektiğini söyledi.

Murat Ekrek, Macaristan'ın jiletli teli alarak tel örgüyle insanların geçişini engellemek istediğini belirterek, oradan gelen bu teklifi şirket olarak, bu işin insanı vicdani olmadığını düşünerek reddettiklerini anlattı.


Macaristan'da bu işi üstlenecek olan firmaların Avrupa'da bu alanda en büyüklerinden olan Mutanox şirketini bulduğunu ve teklif getirdiğini ifade eden Ekrek, burada hem malzeme maliyeti, hem yapımı, hem de nakliyesiyle birlikte toplam 500 bin avroluk bir hacimden söz edildiğini belirtti.


Macaristan mülteci krizinde güvenlik güçlerine biber gazı kullanma yetkisi verdi


"Bu dik duruş sergileyerek belki dünyada kaybolmuş bir takım mefhumların tekrar canlanmasını, şirketlerin de duygusal yönlerinin olduğunu insanlar tarafından bilinsin" diyen Ekrek, bunu medyaya çıkmak için de yapmadıklarını ifade etti.


Murat Ekrek Macaristan'ın yarım milyon euroluk teklifini redetti.


Murat Ekrek: "Ölüm tehlikesi var"


Ekrek, normalde kendilerinden siparişte bulunulan jiletli tellerin hapishanelerde, havalimanlarında ve diğer korunması gereken özel yerlerde kullanıldığına dikkati çekerek şuları söyledi:


"Bu normalde yere serilmemesi lazım. En azından 2 metre yükseklikte serilmesi lazım. Çünkü çok tehlikeli. İnsanlar takıldığında tek başına kurtulma imkanı yok. Macaristan sınırında yaptılar. Sınır telini yere serdiler. İnsanlar ciddi bir şekilde hasar görüyorlar, yaralanıyorlar. Düşünün, insanın orada yararlanması, ölebilme tehlikesi de var. Böyle bir şey olduğunda bunu gönderen şirketler gerçekten nasıl vicdanen rahat yatabilecekler. Ben kendi adıma zor buluyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS